Náhornímu Karabachu hrozí válka

807
Print Friendly, PDF & Email
Náhornímu Karabachu hrozí válka
Náhornímu Karabachu hrozí válka
Zdroj: www.slideplayer.cz

Velice vypjatá situace, která opět momentálně vládne v Ázerbájdžánu, což je kousek od Arménie se může v brzké době zvrtnout do války. Jak jistě víte, tak v Ázerbájdžánu se nachází oblast s názvem „Náhorní Karabach“.

A právě tato oblast má již řadu let s Ázerbájdžánem, velice špatný vztah, kvůli územním sporům. Budeme-li přesnější, tak nejvyhrocenější stav je mezi oběma hlavními městy. Konkrétně mezi hlavním městem Ázerbájdžánu, což je město Baku a mezi hlavním městem, výše uvedené plošiny „Náhorního Karabachu“, městem Stěpanakert. Situace mezi těmito dvěma městy, dokonce zašla již tak daleko, že musel být 12. května, roku 1994 nařízen klid zbraním, jinak by zde, mezi Ázerbájdžánem a oblastí „Náhorní Karabach“, vypukla regulérní válka. Přesto to dnes mezi Ázerbájdžánem a oblastí „Náhorní Karabach“ vypadá tak, jako kdyby se nějaká válka skutečně vedla.

Podle současných informací, totiž výše zmíněný klid zbraním začíná mezi oběma hlavními městy velice pokulhávat. Případů, kdy dochází k porušování tohoto příměří, které trvá už od 12. května, roku 1994 totiž rapidně přibývá. Důkazem toho je i nedávné prohlášení ruského ministra zahraničí, Sergeje Lavrova, jež oběma hlavním městům, jak Baku, tak ale i Stěpanakertu vzkázal, aby se důsledně držely dohod, hovořících o klidu zbraním. Za vše mluví také hádky, mezi městem Ázerbájdžánu a Náhorního Karabachu, které si mezi sebou, obvinění z porušení příměří, přehazují jak horký brambor.

Příklad lze demonstrovat na nedávném prohlášení hlavního města Ázerbájdžánu, města Baku, které sdělilo, že arménská strana (jinak řečeno Náhorní Karabach) porušila příměří, když vedla palbu na ázerbájžánské pozice, celkem stosedmnáctkrát.

S tímto tvrzením se ale zase neztotožňuje město Karabachu, Stěpanakert, které tvrdí, že bylo v noci na 2. dubna, celkem 120 krát ostřelováno. A to takovými zbraněmi jako jsou například: 60 milimetrové minomety či automatické granátomety AGS-17.

Na toto prohlášení města Náhorního Karabachu, obratem zareagoval Ázerbájdžánský ministr obrany, Zakir Hasanov, který celé obvinění hlavního města Náhorního Karabachu, označil za lživé a neodpovídající skutečnosti.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů