Na ukrajinských školách se bude učit už jen v ukrajinštině. Zamítnuta je i ruština

905
Print Friendly, PDF & Email
Na ukrajinských školách se bude učit už jen v ukrajinštině. Zamítnuta je i ruština

Zdroj: www.forum24.cz

Ukrajinská vláda, konkrétně tamější parlament schválil 5. zářím novou verzi zákona pojednávající „o vzdělávání“ v rámci níž by se mělo na všech ukrajinských školách od začátku pátého ročníku základní školy, vyučovat už jen ukrajinským jazykem. Vyučování ve všech ostatní jazycích, národnostních menšin, včetně ruštiny bude tak od konce 5. třídy, již zrušeno.

Nová verze ukrajinského zákona počítá konkrétně s tím, že třídy, kde se vyučuje v jazyce národnostních menšin by měly na vyučování výhradně v ukrajinském jazyce, přejít nejpozději do roku 2020.

K nově zavedenému zákonu se v posledních několika dnech vyjádřil ukrajinský politolog, prezident Centra systémové analýzy a prognózy Rostislav Iščenko, jenž uvedl, že Ukrajina tímto novým zákonem porušuje své mezinárodní závazky, vůči Evropě. A to i přes fakt, že se Ukrajina chce stát členem Evropské unie.

Uvedený ukrajinský politolog v souvislosti se zrušením výuky v jazycích národnostních menšin a porušováním mezinárodních závazků, zároveň ještě připomněl, že Ukrajina již podepsala a schválila Evropskou chartu regionálních a menšinových jazyků. Přesná slova Rostislsva Iščenka si nyní dovolím citovat:

V souladu s chartou má Ukrajina používat jazyky národnostních menšin v regionech, kde žije nejméně deset procent této menšiny, ať jde o Maďary, Rumuny, nebo Mongoly. Proto s tímto zákonem, Ukrajina porušuje svou vlastní ústavu, která zaručuje svobodný rozvoj národních jazyků a zajišťuje zvláštní rozvoj ruského jazyka. Zároveň Ukrajina porušuje své mezinárodní závazky vůči Evropské unii.

Krom těchto slov, ale Iščenko také uvedl, že Ukrajina se k jiným státům a k jejich prosbám, poznámkám, či protestům staví arogantně. Dokonalým příkladem může být ruský jazyk, který byl díky novému zákonu, stejně jako většina dalších menšinových jazyků na školách zamítnut. Rusko v této věci pak nevyvinulo žádné protesty, tak jak to udělalo třeba Rumunsko, nebo Maďarsko. A když už vyvinulo, tak to Ukrajina zcela „smetla“ ze stolu.

Přesná slova Iščenka si nyní dovolím znovu citovat:

Ukrajina udělá sama na svém území cokoliv, co chce. Jiné státy mohou vyjádřit nějaký protest, ale ukrajinské úřady to nezajímá. Co by v této souvislosti mělo Rusko dělat? Když se něco takového stane, mezinárodní instituce to prostě jen odsoudí. Normální a důstojný stát se snaží dodržovat mezinárodní normy a doporučení. Nemyslím si, že existuje něco, co by teď mohlo Ukrajinu přesvědčit.

Zdroj: Pravdareport.com

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů