Moldavský prezident vzkazuje zástupcům Ameriky a Rumunska „Přestaňte mi říkat, co mám jak dělat“

644
Print Friendly, PDF & Email
Moldavský prezident vzkazuje zástupcům Ameriky a Rumunska „Přestaňte mi říkat, co mám jak dělat“
Moldavský prezident vzkazuje zástupcům Ameriky a Rumunska „Přestaňte mi říkat, co mám jak dělat“

Zdroj: www.mediaen.publika.md

Moldavský prezident Igor Dodon si v posledních dnech „vzal na mušku,“ dva zahraničí velvyslance. Jedná se konkrétně o amerického a rumunského velvyslance, přesněji o Jamese Pettita a Daniela Ionitu. Ti se údajně, neustále vměšovali do činnosti moldavského prezidenta a dokonce mu i v některých záležitostech radili, jaká konečná rozhodnutí má učinit. S informací o vměšování se obou velvyslanců do činností moldavského prezidenta „přišla“ tuto neděli tamější, tedy moldavská média, která zveřejnila celý text dopisu, jenž byl sepsán přímo moldavským prezidentem a odeslán zmíněným velvyslancům.

Vedle dopisu, který oběma velvyslancům, napsal sám moldavský prezident, ale média publikovala i text, jenž stál v dopise adresovaný prezidentovi Igoru Dodonovi. V něm oba velvyslanci vyjadřují své hluboké „politování“ nad tím, že Dodon svým rozhodnutím, zablokoval účast moldavských vojáků na vojenském cvičení, nesoucí název „Platinum Eagle 2017,“ které již od 20. února až do 1. března v plném proudu probíhá v Rumunsku.

Současně velvyslanci také nařkli moldavského prezidenta z údajně „nepřátelského jednání“ a varovali ho před možným, nedostatečným výcvikem moldavských vojáků. Nutno však poznamenat, že varování velvyslanců by se dalo v tomto případě, označit spíše za planný poplach, neboť vojenské cvičení, které se aktuálně koná v Rumunsku je z 80 % založeno na stejných cvicích, které při svých vojenských cvičeních praktikuje i Moldavsko. Tudíž není nejmenší důvod, aby se Moldavsko tohoto cvičení účastnilo.

Ohledně vojenského cvičení v Rumunsku, jako doplňující poznámku lze ještě uvést, že se ho účastní, například vojáci Spojených států, Bulharska, Makedonie, Černé Hory, Rumunska, Srbka, ale i třeba Slovinska nebo Ukrajiny.

Jedná-li se pak o text v dopise, určený pro Jamese Pettita a Daniela Ionitu, tak v něm moldavský prezident velvyslancům výslovně připomíná, cituji:

Moldavská republika je nezávislý a svrchovaný stát. Ǔřad prezidenta se nehodlá zabývat žádnými komentáři své činnosti ani hodnocením svých rozhodnutí přicházejícím zpoza hranic země.

Společně s výše uvedenými slovy také dodává, znovu cituji:

Žádám vás, abyste neškolili prezidenta této země z toho, co má dělat, zejména z pohledu jeho ústavních pravomocí, ale i dalších oblastí výkonu jeho funkce. Nedomnívám se, že v zemích, které zde zastupujete, může ten či onen velvyslanec komentovat jednání prezidenta, zejména pak v otázce dislokace ozbrojených sil.

Zdroj: Interfax.ru

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů