Makedonii trápí albánské útoky a velvyslanci jsou nespokojeni s jednáním makedonské vlády

462
Print Friendly, PDF & Email
Makedonii trápí albánské útoky a velvyslanci jsou ne/spokojeni s jednáním makedonské vládyZdroj: www.hks.re
Makedonii trápí albánské útoky a velvyslanci jsou ne/spokojeni s jednáním makedonské vlády
Zdroj: www.hks.re

Velvyslanci Spojených států, Francie, Itálie, Spojeného království, Německa a Evropské unie po setkání s makedonským premiérem, Nikolaem Gruevským zkritizovali makedonskou vládu za způsoby, jakými vyšetřuje vládní skandál s odposlechy. Celá tato kritika byla vyjádřena v písemné formě v níž se krom nespokojenosti velvyslanců s vyšetřováním, píše také o tom, že celá tato skutečnost (a teď cituji): vrhá vážné pochybnosti na závazek vlády ohledně demokratických zásad a hodnot euroatlantického společenství“.

Prohlášení, které bylo sepsáno nespokojenými velvyslanci, také naléhá na makedonskou vládu, aby si ve své zemi zjednala pořádek a to konkrétně, zorganizováním určitých reforem, jež sebudoutýkatintegrity volebního systému, svobody médií, nezávislosti justice, či svobody projevu.

A když už jsme u Makedonie, tak u ní ještě chvíli zůstaneme.

Problémů v Makedonii je více

Velvyslanci, kteří se zde sešly, totiž nesepsali jen kritickou stížnost, týkající se vládního vyšetřování, nýbrž zavzpomínali a uctili i všechny ty, kteří zemřeli v souvislosti s událostmi v Kumanovu, což je město na severu Makedonie. Zde, během víkendu probíhali drtivé boje s povstaleckou, albánskou jednotkou, která je napojená na kosovské struktury. A není to ani zdaleka jediná akce, která v zemi probíhá.

Společně s násilnými, albánskými útoky, které Makedonii trápí již od podzimu, roku 2014, starosti této zemi přidělává i právě probíhající vážná politická krize. Pokud se týkáodpovědí na albánské útoky tak ty se snaží, marnými silami „zorganizovat,“ současný makedonský premiér, Gruevski, jež chce proti opozici, nasadit policii, aby tak zabránil případným demonstracím.

Vzhledem k těmto událostem a těžké situaci v níž se Makedonie, nachází se přítomní velvyslanci nabídli, že v případě potřeby nabídnou svou pomoc.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů