Maďarsko vzkazuje Ukrajině: „Vaším jazykovým zákonem jste nás bodli do zad“

518
Print Friendly, PDF & Email
Maďarsko vzkazuje Ukrajině: „Vaším jazykovým zákonem jste nás bodli do zad“

Zdroj: www.hungarytoday.hu

K ukrajinskému jazykovému zákonu, který před několika týdny řešila ukrajinská vláda a o němž bylo na Bloumateli psáno, se v posledních několika dnech (po negativních reakcích z ruské, polské a rumunské vlády), vyjádřila negativně také maďarská vláda. Ta Ukrajině vzkázala, že bude blokovat veškerou ukrajinskou snahu o zařazení se do Evropské unie. K situaci, která nastala mezi Ukrajinou a Maďarskem se v posledních hodinách, vyjádřil maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Ten uvedl, že následky způsobené, novým ukrajinským jazykovým zákonem mohou a pravděpodobně i budou pro samotnou Ukrajinu, velice bolestivé.

Na tento komentář následně zareagoval ukrajinský prezident Petro Porošenko, který ohledně nového jazykového zákona uvedl, že samotný zákon, menšinové jazyky nezakazuje. Prezident dále také vysvětlil, že žáci s tímto jazykem se budou moci i nadále učit svému jazyku, nicméně jen s rozdílem, že od začátku 5. ročníku základní školy, půjde již o samostatný předmět.

Výše uvedený maďarský ministr zahraničí, který se poté k Ukrajinskému jazykovému zákonu opětovně vyjádřil, pak celý tento zákon označil ze strany Ukrajiny za „bodnutí Maďarska do zad.“

Máme-li pak, pro jednotný přehled všech, znovu shrnout všechny informace, které jsou o jazykovém zákonu na Ukrajině dostupné, pak lze uvést několik faktů.

Tento zákon platí na Ukrajině od roku 2012 a zajišťuje obyvatelům tamějších regionů (respektive jejich dětem), kde žije méně jak 10 % cizojazyčných obyvatel, školní výuku v národním, tedy v ukrajinském jazyce.

Jde-li pak o tu část obyvatel s cizím jazykem, tak pro tu platí, že jejich děti se budou vlastnímu jazyku, učit pouze od 1 do 4 třídy základní školy. Následně v 5. ročníku se budou už muset učit ukrajinsky a svému jazyku se případně věnovat jako dalšímu, samostatnému předmětu.

Důvodem pro zavedení tohoto zákona je totiž reálná obava ukrajinské vlády, že by se vyučování mateřského jazyka vyrovnalo vyučování menšinovým jazykům. Máme-li být pak přesní, tak menšinové jazyky by se vyučovaly ve 13 z celkem 27 ukrajinských regionů.

Zdroj: Rferl.org

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů