Maďarská policie za víkend zadržela 320 hraničních narušitelů

601
Print Friendly, PDF & Email
Maďarská policie za víkend zadržela 320 hraničních narušitelůZdroj: www.zpravy.idnes.cz
Maďarská policie za víkend zadržela 320 hraničních narušitelů
Zdroj: www.zpravy.idnes.cz

Od počátku tohoto víkendu, tedy od pátku až do neděle zatkla maďarská policie na svém území celkem 320 hraničních narušitelů. Informaci přinesla dnes místní zpravodajská agentura MTI, která se odkázala na celostátní velitelství policie (ORFK).

Podle informací bylo v pátek na maďarských hranicích zadrženo 140 uprchlíků, přičemž dalších 66 jich bylo zadrženo v sobotu a 114 v neděli. V souvislosti s těmito čísly je třeba připomenout, že počet lidí, kteří narušují maďarské hranice se pomalu zvyšuje. Zatímco na počátku tohoto roku, maďarská policie, zatkla denně něco kolem desíti lidí. Na počátku února se denní čísla začala dosti výrazně zvyšovat. Jen za předminulý týden (tedy od 14.3. do 20.3) zatkly policejní složky celkem 529 lidí. To dělá v průměru 75 lidí denně. Týden na to (tedy od 21.3. do 27.3.) se počet zatčených osob ještě zvýšil a to téměř o tři stovky lidí, tedy na 822 zatčených. To už činí více jak 117 zatčených denně. Zaměříme-li se pak na tento víkend, tak můžeme zjistit, že celkové číslo naměřené za tři dny se počtem denní zatčeních velice blíží k počtu, který je naměřen za týden.

Celkem bylo tento víkend zatčeno 320 osob. Pokud si to vydělíme třemi dostaneme číslo 106, což je velice blízká, denní hodnota, která byla naměřená v týdnu od 21.3. do 27.3..

Jedná-li se pak o země původu těchto lidí, tak dle informací maďarské prokuratury, tito lidé přichází nejvíce z oblastí jako Afghánistán, Írán, Pákistán či z dalších severoafrických státu a vzdálených zemí jako je Haiti, nebo Srí Lanka.

A zatímco do Maďarska se postupem času začíná hrnout čím dál tím více uprchlíků, tak zcela odlišná situace panuje v sousedním Slovinsku. Kde v sobotu odpoledne, dle zpráv místní policie zadrželi pouze 6 migrantů, kteří slovinské hranice údajně překročili na jihozápadě země, konkrétně u obce Sečovlje. Což je oblast mezi oběma státy, kde doposud není natažený drátěný plot. Jak dále uvedla mluvčí maďarské policie, tak celá tato uprchlická skupina následně požádala ve městě Koper o politický azyl. Informaci o uprchlické skupině pak přinesla zpravodajská agentura STA.

Ta ve své zprávě ještě uvádí, že šestičlenná skupina se skládala ze čtyř dospělých osob a dvou dětí. Agentura rovněž nezapomněla zdůraznit, že se jedná o vůbec první pokus migrantů, překročit slovinskou, zelenou hranici na pobřeží Jaderského moře.

V souvislosti s azylem a také přechodem uprchlíků přes Slovinsko (připomínám, že skrz Slovinsko do bohatších zemí Evropy, přešlo již skoro půl milionů uprchlíků) nutno dodat, že tamější parlament schválil počátkem března, koaliční návrh podle, kterého azyl nedostane žádný uchazeč, přicházející z bezpečné země. Slovinský parlament vedle těchto kroků, rovněž také zrušil jednorázový finanční příspěvek pro uprchlíky ve výši 288 eur a zkrátil lhůtu, během níž se mohou neúspěšní žadatelé proti rozhodnutí odvolat. A to na 3 dny.

Na závěr ještě jedna taková drobná poznámka ke každé z výše uvedených zemí.

Přes Slovinsko do této doby přešlo do bohatších zemí Evropy (jak už bylo výše uvedeno) něco kolem půl milionů uprchlíků z čehož 460 lidí zažádalo o politický azyl a pouhým desíti lidem bylo vyhověno.

A nejnovější zprávy z Maďarska, přesněji z Maďarsko-srbských hranic mluví o úplném, hermetickém uzavření těchto hranic, před ilegálními migranty. Na světlo světa s touto zprávou přišel zástupce maďarské policie, Zsolt Halmos a náčelník ozbrojených sil, Tibor Benko, který dle agentury MTI prověřoval u obce Ásotthalom situaci na státních hranicích.

Jak následně uvedli oba dva, tak dle představitele policie, Halmose na 174 kilometrovém úseku maďarsko-srbských hranic, slouží přes tisíc policistů a vojáků.

Jeho slova si nyní dovolím odcitovat:

Od začátku roku až doposud zadrželi hlídky 5 589 narušitelů hranic, přičemž loni ve stejném období byl se toto číslo vyšplhalo až na 29.500.

Náčelník ozbrojených sil pak ještě dodal, cituji:

Vojáci sloužící na hranicích jsou připraveni a motivováni. Základním úkolem příslušníků armády je pomáhat policistům v jejich práci.

Zdroj: Hlavné správy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů