Litva bude kvůli ruským vojenským krokům, zvyšovat vojenské náklady

506
Print Friendly, PDF & Email
Litva bude kvůli ruským vojenským krokům, zvyšovat vojenské nákladyZdroj: www.vlajky-statu.cz
Litva bude kvůli ruským vojenským krokům, zvyšovat vojenské náklady
Zdroj: www.vlajky-statu.cz

Litevský stát bude v příštím roce, roce 2016 investovat více peněz do své armády. Podle nejnovějších informací by se výdaje na tamější armádu měli zvýšit až o jednu třetinu z litevského HDP, tedy na vůbec nejvyšší úroveň od roku 2004, kdy Litva vstoupila do Severoatlantické aliance, NATO.

V souvislosti se zvýšením nákladu litevské armádě by bylo dobré dodat, že Litva, nikdy pořádně neinvestovala do své armády, zvláště pak během let 2008 až 2010, kdy baltský stát, svírala finanční krize. Odhaduje se, že průměrné vojenské výdaje v Litvě činí, zhruba 0,8 % procenta z HDP. Toto číslo by se ale v průběhu příštího roku, mohlo rapidně zvýšit.

Za zvýšením vojenských výdajů v Litvě stojí hlavně události, které se v minulém roce seběhli kolem Ruska, hlavně kolem ruského obsazení Krymu. Pozadu nezůstává ani ruská podpora separatistů na východě Ukrajiny, kdy Moskva těmto lidem poslala na Ukrajinu své vojáky a zbraně, jak tvrdí Kyjev, společně se Západem.

Dle nejnovějších zpráv by se vojenské výdaje Litvy mohli v příštím roce zvednout až čtyřnásobně a to ze současných 425 milionů eur (11,4 miliard korun) o zhruba 150 milionu eur, tedy na nějakých 574 milionů eur (což odpovídá 15,8 miliardám korun a 1,46 % výkonu z litevské ekonomiky).

Pokud přijde na otázku: Co že bude litevská armáda s penězi dělat? Tak odpověď na ní je velice jednoduchá: Celé totonavýšení vojenských výdajů musí nejdříve schválit parlament, teprve potom se budou moci „rozjet“ nějaké kroky, jako například zvyšování počtu vojáků, modernizace výzbroje, či výcvik s aliančními spojenci.

Celou situaci okolo zvyšování nákladu litevské armády, okomentoval také litevský ministr obrany, Juozas Olekas, který novinářům řekl tato slova, cituji:

Umožní to dostat armádu na zcela novou úroveň, takže bude schopna zajistit obranu a odstrašení, a to jak sama, tak spolu se spojenci.

V souvislosti s tímto prohlášením by bylo dobré také říci, že samotný ministr obrany pro Litvu se o Rusku, konkrétně o ruské hrozbě ve svém prohlášení nikde nezmínil, byť to teď z tohoto článku vypadá, že něco takového řekl. Skutečnost je ale taková, že o ruské hrozbě mluví hlavně litevští politici, přičemž sledují i všechna vojenská cvičení, která se odehrávají v západních koutech Ruska, okolo Kaliningradu.

Není ani tajností, že kvůli obavám z ruských politických kroků, Litva začala své vojenské výdaje posilovat již minulý rok a tento rok jen pokračuje. Dle plánu a slibu, které dáli jednotlivé politické strany v Litvě, by stát 2% vojenských výdajů, které jsou nepsaným pravidlem v NATO, měl dosáhnout nejpozději do roku 2020.

Litevský stát ale není jedinou zemí, která zvyšuje vojenské výdaje na obranu, proti Rusku a je dokonale zmanipulována, americkou propagandou, která o hovoří o tom, že Rusko je světový nepřítel, jehož je třeba zničit. Krom Litvy se přidalo třeba i Německo, kde návrh o vyšších vojenských výdajích, údajně podporuje až 49 % dotazovaných a každých pět let by se měl vojenský rozpočet Německa zvýšit o 6 %

K vyšším vojenským výdajům se přihlásila i Česká republika, která v současné chvíli na obranu, vynakládá zhruba 1 % z HDP. Podle ministerstva obrany by se však toto číslo, stejně jako v případě Litvy, mělo postupně do roku 2020 navýšit až na konečných 1,4 % z HDP.

Zdroj: E15

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů