Lékaři bez hranic obvinili americké letectvo z útoku na lidi

594
Print Friendly, PDF & Email
Lékaři bez hranic obvinili americké letectvo z útoku na lidi
Lékaři bez hranic obvinili americké letectvo z útoku na lidi
Zdroj: www.runczech.com

Po více jak měsíci, kdy se 3. října v afghánském městě, Kunduzu, při boji mezi afghánskými vládními silami a Talibanem, odehrál letecký útok na nemocnici, humanitární organizace, „Lékaři bez hranic,“ byla na světlo světa publikována, nejspíše první zpráva, již zmíněné humanitární organizace. Za tu konkrétně v Kábulu, vystoupil její generální ředitel, Christopher Stokes, který prohlásil, že při leteckém útoku na nemocnici (za kterým stáli Američané), americké vojenské letectvo, útočilo a střílelo na lidi, jež prchali z hořící budovy.

Stokes při zveřejnění zprávy konkrétně řekl, cituji:

Třicet našich pacientů a členů zdravotnického personálu zemřelo. Někteří při explozích ztratili končetiny nebo přišli o hlavu. Další zastřelil kroužící letoun palebné podpory, když se snažili uniknout z hořící budovy.

Ze samotného obsahu zprávy pak můžeme zjistit, jaký letoun vlastně na prchající lidi střílel, včetně způsobu smrti dalších lidí, jež zemřeli uvnitř nemocnice. Slova stojící ve zprávě si dovolím znovu odcitovat:

Pacienti shořeli na svých postelích, zdravotnický personál přicházel o hlavy a končetiny, a další byli zastřeleni kroužícím letounem palebné podpory AC-130, když se snažili uniknout z hořící budovy.

Krom výše zmíněných informací se ve zprávě ale také uvádí detaily, posledních provedených operací a to ještě před samotným bombardováním nemocnice, kdy humanitární organizace jíž toto zdravotnické zařízení patří, „Lékaři bez hranic“ tvrdí, že nemocniční personál, údajně zaznamenal příchod, většího množství pacientů z řad Talibanu.

Ve zprávě pak následující text, cituji:

V týdnu od 28. září byli primárně zranění kombatanti (vojáci) Talibánu.

Závěrem lze už jen dodat, že ve zprávě stojí také detailní zápis komunikace jež probíhala s vojenskými představiteli během útoku, včetně podrobného popisu zranění, jež personál a pacienti, utrpěli v době, kdy se nemocnice, během ošetřování lidí, stala terčem amerického náletu.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů