Kyjev v nepříjemné situaci – francouzská a britská vydavatelství považují Krym za území Ruska

577
Print Friendly, PDF & Email
Kyjev v nepříjemné situaci – francouzská a britská vydavatelství považují Krym za území Ruska
Kyjev v nepříjemné situaci – francouzská a britská vydavatelství považují Krym za území Ruska
Zdroj:www.mappery.com

Současná ukrajinská vláda a samozřejmě, že i ta americká, která má na svědomí současný stav Ukrajiny si může po právu nyní myslet, že se britští a francoužští vydavatelé, proti ukrajinskému a americkému vedení spikly s Ruskem. A proč takovéto podezření?

Důvod pro to je velice prostý. Současní jak francouzští, tak i ukrajinští vydavatelé, totiž krymské území začali ve svých publikacích považovat za ruské. Konkrétní příklady, můžeme uvést dva: Tím prvním by bylo francouzské vydavatelství, Larousse, jež vydalo socioekonomický atlas pro rok 2016, v němž je Krym považován za ruské území. Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí tyto změny označilo za velmi nepříjemné překvapení a požádalo francouzské vydavatelství o opravení chyby.

Ten samí scénář, jen s rozdílem, že zde byl zaslán i dopis se přitom odehrál i ve Spojeném království, konkrétně ve velmi prestižním vydavatelství, Oxford University Press, jež na světlo světa vypustilo učebnice zeměpisu, opět pro rok 2016, kde stejně jako v socioekonomickém atlase bylo krymské území považováno za ruské. Přitom v elektronické podobě této učebnice je Krym stále ještě označován za ukrajinský.

V reakci na toto zjištění, poslalo ukrajinské velvyslanectví, přesněji řečeno ukrajinský velvyslanec ve Velké Británii, Igor Kuzmin, britskému vydavateli dopis, v němž vyjadřuje najevo své znepokojení. Také dodává, že v učebnici zapomněli autoři doplnit poznámku o násilném referendu, jež mělo rozhodnout o znovu-připojení Krymu (jak je v dopise uvedeno – „celé referendum se konalo pod hlavněmi“). Autor dopisu v závěru psaní, stejně jako jeho kolegové z ukrajinského ministerstva zahraničních věcí, doufá, že britské vydavatelství svou chybu v učebnicích, opraví.

Poznámka k textu: Podobných případů, kdy se v učebnicích, či atlasech objevuje dnes už po právu ruský Krym je ale více. Stejný případ se odehrál třeba teď v září, kdy nejspíše kazašské vydavatelství, Mekstep publikovalo ve svých školních učebnicích, mapy kde je Krym považován za ruský. V důsledku této publikace pak vydavatelství, čelilo mezinárodnímu skandálu.

Zdroj: Nová Republika

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů