Kurdové v boji s Islámský státem utrpěli těžké vojenské ztráty

557
Print Friendly, PDF & Email
Kurdové v boji s Islámský státem utrpěli těžké vojenské ztrátyZdroj: www.ozbrojeneslozky.cz
Kurdové v boji s Islámský státem utrpěli těžké vojenské ztráty
Zdroj: www.ozbrojeneslozky.cz

Kurdové syrských demokratických sil (SDF) utrpěli v posledních hodinách bojů s Islámským státem, těžké vojenské ztráty. Informaci přinesl ruský zpravodajský server, Rusvesna.su.

Celý tento Kurdy, nejspíše předem prohraný boj, započal již před několika týdny, kdy se Spojeným státům v Sýrii podařil v skutku husarský vojenský kousek. Američtí vojenští odborníci totiž začali jako mávnutím kouzelného proutku v hojné míře mluvit o vojenském útoků na syrské město Rakka, což je momentálně hlavní město radikální teroristické organizace, Islámský stát.

Reakce Islámského států na sebe logicky nedala dlouho čekat. Teroristé začali vzápětí toto město razantně vojensky opevňovat. Během tohoto opevňování, ale teroristé úplně rezignovali v obraně svého druhého, severněji položené města, Manbidj, které před časem zabrali. A právě této dá se říci obranné rezignace teroristů, využili Spojené státy, které toto město společně s Kurdy vojensky obsadili. Později si tento vojenský tah začali Spojené státy sami velice vychvalovat a o tom, že při dobývání tohoto města stáli v prvních řadách Kurdové, se mluvilo a mluví už jen okrajově.

O co rychleji slábla povědomost o tom, že Kurdové pomohli Spojeným státům dobýt město Manbidj, tak o to rychleji se mezi jednotlivými vojsky začala šířit touha dobýt další vysněné město Rakka, které jak už bylo uvedeno výše je pro Islámský stát, hlavním městem.

Jako první se pokusili syrské město dobýt sami Syřané, přesněji řečeno syrské vládní jednotky. Jejich útok, byl ale teroristy úspěšně odražen a roztažená, slabá syrská vojska, doplněná šíitskými milicemi byla teroristy vytlačena několik desítek kilometrů od města.

Vojenskou frontu se podařilo stabilizovat až v okamžiku, kdy byly k vytlačeným syrským vojákům a šíitským milicím povolány syrské zálohy a irácké speciální jednotky, jež protiútok ze strany Islámského státu zlikvidovali.

V době, kdy se syrští vojáci pokoušeli dobýt zmíněné město Rakka kam jim, krom Šíitů přišli na pomoc i speciální jednotky z Iráku, tak Spojené státy společně se svými (proamerickými) Kurdy se do boje nějak extra nehrnuli. Jedná-li se o Spojené státy, tak ty v této době dále pokračovali v dodávkách střeliva pro proamerické Kurdy a to ve snaze zvýšit bojový potenciál Kurdů. V jednu chvíli to dokonce už vypadalo, že by boj Kurdů s Islámským státem o město Rakka mohl naplno začít. Bohužel ale Kurdové se příliš dlouho rozmýšleli a přešlapovali na místě. Tímto přešlapováním tak dali radikální teroristické organizaci, Islámskému státu, dostatek času na to, aby se teroristé znovu vzchopili, doplnili své stavy (a to dokonce i o muže, jež utekli z Iráku) a vydali se znovu do boje.

Závěr tohoto článku je nejspíše každému jasný a pro Kurdy, bojující proti globálnímu zlu, velice nemilosrdný. Lidé z Islámského státu na Kurdy stihli zaútočit dříve a momentálně by se dalo říci, že vedou nad kurdskou stranou 2:0, neboť Islamisté dokázali během těchto bojů o město Rakka, pozabíjet už 135 Kurdů. A to je na blízkovýchodní poměry opravdu velký počet lidí.

Aktuálně je situace taková, že po boku Kurdů bojují s Islámským státem také speciální jednotky ze Spojených států, Velké Británie, včetně americké letectva a letectva NATO, které Kurdy a vůbec všechny vojáky bojující proti ISIL, kryje ze vzduchu.

Zdroj: Hlavné správy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů