Kritika Donalda Trumpa. Pustil se do Íránu, OSN i NATO

642
Print Friendly, PDF & Email
Kritika Donalda Trumpa. Pustil se do Íránu, OSN i NATO
Kritika Donalda Trumpa. Pustil se do Íránu, OSN i NATO
Zdroj: www.15min.lt

V současné chvíli asi největší favorit na post amerického prezidenta, americký miliardář a podnikatel, Donald Trump se během svého posledního projevu pustil do velice obsáhlé kritiky. A nutno uznat, že silnými slovy na konferenci, zájmové skupiny Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti, která byla věnována zahraniční politice, vskutku nešetřil. Na mušku si při svém výstupu vzal hned několik, dá se říci docela silných stran – Organizaci spojených národu, OSN, Severoatlantickou alianci, NATO a Írán.

V první části svého projevu, se Donald Trump zaměřil na Írán, který bez nějakých větších servítek označil za „Největšího sponzora terorismu po celém světě.

Prostor si přitom našel i na kritiku, směřující k Organizaci spojených národů, OSN, která si od něj zas vysloužila nálepku „nepřítele demokracie, svobody, Spojených států a Izraele.“ V souvislosti s OSN pak ještě dodal, že pokud se mu během prezidentské funkce na stole objeví, jakýkoli pokus o vnucení vůle OSN, Izraeli, automaticky tento pokus vetuje.

Jak se říká, tak následkem každé akce je nějaká reakce. V tomto případě na Trumpova slova zareagoval lídr jedné z předních synagog v americkém hlavním městě, Washingtonu, rabín Shmuel Herzfeld. Tomu řeč Donalda Trumpa, nejspíše dohnala slova na jazyk. A jak se později ukázalo, tak to nebyla jen slova na jazyku, ale i slzy v očích.

Rabín se totiž během svého vysvětlování novinářům v synagoze, rozplakal. Konkrétně novinářům vysvětloval, jak je důležité, aby lidé jako je právě Trump, nebyli zvoleni. Trumpa později, dokonce označil za zlomyslného a dodal, že ho děsí podpora, kterou má nynější nejpopulárnější kandidát na amerického prezidenta, mezi židy po celých Spojených státech.

Slova rabína si nyní dovolím odcitovat:

Tento muž podněcuje násilí. Je existenční hrozbou pro naši zemi. Tento muž je zlomyslný. Povzbuzuje rasistů a fanatiků. Podněcuje násilí. Neposlouchejte ho.

Vrátíme-li se nyní zpět k projevu Donalda Trumpa na konferenci, nesmíme opomenout na jeho vůbec poslední a patrně i nejdelší kritiku, která byla cílena na Severoatlantickou alianci. O ní Trump výslovně prohlásil, že jde jen o zbytečný pozůstatek ze studené války a doplnil to slovy, že místo toho se velké a silné země jako je Německo a Jižní Korea mohli už dlouho starat o svou vlastní vojenskou bezpečnost. A i Američané by se mohli lépe starat o své vlastní záležitosti. I přes tato dosti silná slova směrem k NATO, ale Trump ke konci konference uvedl, že nechce vystoupit z NATO, ale je potřebné aby se o bezpečnost zemí NATO začali starat i jiné státy, než USA. Celou záležitost později zmínil a více rozvedl i v rozhovoru pro Washington Post.

Kde konkrétně zpochybnil roli Spojených států v NATO a uvedl, že jako prezident, jasně přehodnotí vojenské závazky Spojených států ve světě. Následně dodal, že v Evropě by si tyto vojenské závazky (bezpečnost zemí) mělo vzít na odpovědnost Německo.

Trumpova slova pro Washington Post, cituji:

Myslím, že dnes žijeme v úplně jiném světě. Neměli bychom stavět národy jinde. Bylo prokázáno, že to nefunguje. Dnes jsme jiná země než předtím. Máme 19 bilionů dolarů dluhu. Pravděpodobně budeme sedět na bublině. A pokud tato bublina praskne, bude to velmi ošklivé. Věřím, že musíme budovat naši vlastní zemi. Viděl jsem, jak jsme vybudovali školy v Iráku, které byly vyhozeny do povětří. Vybudovali jsme další školy, které byly také vyhozené do povětří. Stavíme je na třikrát a zároveň nejsme schopni postavit školu v Brooklynu. A to je bod, ve kterém musíme říct: Hej, měli bychom se o sebe bát?

K rozhovoru pro Washington Post, Trump také řekl, že USA nejsou schopny financovat NATO. Jeho slova si nyní znovu dovolím odcitovat:

Určitě to nemůžeme dovolit. NATO nás bude stát majlant. Ano, máme chránit Evropu prostřednictvím NATO, ale dáváme na to příliš mnoho peněz. Na Ukrajině američtí spojenci neudělali nic. Zejména Německo si musí uvědomit, že má více svých povinností. Ukrajina je zemí, která se nás týká mnohem méně než jiné země v NATO, a přesto jsme nesli celé břemeno. Proč se o tuto zemi v rámci NATO nestará Německo?

Zdroj: AC24

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů