Koronavirus v Itálii může být spouštěčem globální ekonomické krize

434
Print Friendly, PDF & Email
Koronavirus v Itálii může být spouštěčem globální ekonomické krize
Koronavirus v Itálii může být spouštěčem globální ekonomické krize
Zdroj: www.euvikendy.cz

Globální ekonomickou krizi může způsobit kolaps italského bankovního systému. Takovouto informaci publikoval dnes americký zpravodajský deník The Washington Post. V článku se konkrétně upozorňuje na fakt, že vzhledem k současné virové situaci je budoucnost, jak světové ekonomiky, tak ale i té italské, která je zároveň osmou největší ekonomikou světa, závislá na odolnosti italského bankovního sektoru.

Nikdo totiž teď nemůže jednoznačně zaručit plynulý a neměnící se chod italské komerční činnosti, která v případě jejího utlumení, může mít neblahý důsledek na již zmíněný italský bankovní sektor. Nutno dodat, že samotný italský bankovní sektor byl dlouho dobu považován za vůbec jeden z nejslabších v Evropě.

V souvislosti s možným útlumem komerční činnosti v Itálii a tím pádem i hrozících problémů ze strany italského bankovního sektoru, autor článku David Lynch, jenž píše pro výše zmíněný deník The Washington Post, dále zdůrazňuje, že pokud zůstane byznys a soukromé osoby, bez peněz, přestanou tyto osoby, obsluhovat vlastní úvěry.

Vedle těchto problému se v Itálii rýsují, ale i další ekonomické potíže, jako je například momentální obava investorů z příliš nákladných protikrizových opatření Říma. Jedná se zde o cenu státních obligací, jejichž velkou část tvoří bankovní aktiva, která mohou být znehodnocena. To může přispět ke snížení bankovních rezerv a omezit jejich úvěrování, což v konečné fázi zpomalí ekonomiku.

V souvislosti s aktuální ekonomickou situací v Itálii nutno zmínit i nejnovější italská opatření proti šířícímu se koronaviru. Italský premiér, již dříve oznámil nová opatření v rámci nichž dochází, například k zastavení veškeré maloobchodní aktivity, krom obchodů s nezbytnými předměty, jako je jídlo a léky.

Celkový počet nakažených lidí koronavirem se pak v Itálii, během 24 hodin, zvýšil o téměř tři tisíce případů a počet zemřelých přesáhl tisícovku. Nutno dodat, že ještě včera se počet mrtvých zastavil na čísle 857.

Zdroj: The Washington Post

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů