Koalice vedená Spojnými státy připustila smrt 188 civilistů během operace na IS

563
Print Friendly, PDF & Email
Koalice vedená Spojnými státy připustila smrt 188 civilistů během operace na IS
Zdroj: www.usacac.army.mil

Koalice vedená Spojenými státy v nedávné době uznala, že během vojenských operací této skupiny, které se v Sýrii a Iráku vedou od roku 2014, zahynulo nejméně 188 civilistů. Informace o počtech obětí vycházejí z nejrůznějších hlášení, z nichž ale většina byla označená za „nedůvěryhodná.“

Amerikou vedená koalice, oficiálně nazvaná jako CJTF-OIR vydala k případu, neúmyslně zabitých lidí, měsíční posouzení civilních obětí, ve kterém píše, cituji:

K dnešnímu dni, na základě dostupných informací, koalice CJTF-OIR vyhodnotila, že je více než pravděpodobné, že bylo neúmyslně v důsledku koaličních úderů od začátku operace Inherent Resolve, zabito nejméně 188 civilistů.

V souvislosti se skutečností pak koalice všem rodinám a pozůstalým vyjádřila upřímnou soustrast, když oficiálně prohlásila, cituji:

CJTF-OIR lituje neúmyslných ztrát na životech civilního obyvatelstva vyplývajících z koaličních snah porazit Islámský stát v Iráku a Sýrii a vyjadřuje svou nejhlubší soustrast rodinám a dalším postiženým těmito údery.

Koalice ve svém měsíčním posouzení také přiznává, že se jí ne každý den, daří v boji proti Islámskému státu se 100% vyhýbat civilním obětím. K tomu konkrétně píše, cituji:

Ačkoli koalice vede mimořádné úsilí při úderech na vojenské cíle takový způsobem, aby se minimalizovalo riziko civilních obětí, v některých incidentech jsou ztráty nevyhnutelné.

Vrátíme-li se teď v článku o kousek výše a zmíníme se znovu o již uvedených hlášeních z nichž všechny informace o počtu obětí vychází, pak nutno říci, že Amerikou vedená koalice v průběhu listopadu 2016 obdržela celkem 23 takovýchto hlášení. Za plně věrohodná jich bylo označeno ale pouze pět, přičemž dalších třináct je považováno za nevěrohodné a pět jich je stále ještě americkými, vojenskými činiteli, prověřováno.

K nevěrohodným hlášením se později vyjádřil bývalý úředník amerického ministerstva obrany, Pentagonu, Michael Maloof. Ten uvedl, že většina hlášení, která byla označena za nevěrohodná, ukazují na alarmující nedostatek zpravodajských informací, které má Amerikou vedená koalice k dispozici.

Ohledně popsaných, vojenských operací, které provádí Amerikou vedená aliance, složena z více jak 60 států, lze ještě doplnit zajímavost, že tato aliance (CJTF-OIR) jen za rok 2016 provedla dle americké armády, proti Islámskému státu, více jak 17 000 pravidelných, leteckých úderů. 10 000 úderů bylo dle americké armády provedeno jen v Iráku a dalších více jak 6 000 v Sýrii.

Je jasné, že takovýto astronomický počet leteckých úderů se prostě neobejde, bez ztrát na civilních životech. Na druhou stranu v souvislosti se ztrátami na životech se později vyjádřila i organizace pro lidská práva, Amnesty International, která prohlásila, že Spojené státy podhodnocují počty civilních obětí. Zmíněná organizace konkrétně tvrdí, že v průběhu 11 náletů bylo zabito už nejméně 300 lidí.

Zdroj: RT

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů