Katalánské úřady přebírá Madrid

544
Print Friendly, PDF & Email
Katalánské úřady přebírá Madrid

Mariano Rajoy

Zdroj: www.correodelorinoco.gob.ve

Katalánské úřady, které byly až do nedávna pod kontrolou tamější regionální vlády by dnešním dnem měly oficiálně přejít pod kontrolu Madridu. S tímto rozhodnutím přišel tento pátek španělský premiér Mariano Rajoy, který omezil katalánkou autonomii tím, že sesadil katalánskou regionální vládu a rozpustil místní parlament, který byl ovládaný separatisty. Uvedené rozhodnutí týkající se katalánských úřadů platí, dle slov španělského premiéra, minimálně do katalánských regionálních voleb, které by se měly uskutečnit 21. prosince.

Uvedeme-li celý proces sesazení katalánské vlády podrobněji, tak zmíněný španělský premiér přišel s rozhodnutím, omezit katalánskou autonomii, poté, co katalánský národní sbor, ve stejný den (tedy v pátek), schválil rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky. Rozhodnutí španělského premiéra a to sice omezit katalánskou autonomii, následně (ještě v pátek) odhlasoval i místní senát, což je horní komora španělského parlamentu.

Všechna nařízení pak vešla oficiálně v platnost až v sobotu, kdy byla v průběhu sobotní noci zveřejněna v úředním věstníku. Španělský premiér tak ze dne na den získal další dvě funkce – předseda a místopředseda katalánské vlády. Podle dostupných informací by ale o většině nařízení, která se vztahují k předsednickému a místopředsednickému postu měla rozhodovat místopředsedkyně španělské vlády Sorrayu Sáenzovová.

V současné chvíli je tak existence samostatné katalánské republiky zcela závislá na regionálních volbách, které se uskuteční 21. prosince. A v souvislosti s katalánskou politikou nutno dodat poznámku, že nejasná je i budoucnost, dnes již bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Ten by totiž podle médií, mohl být španělským generálním prokurátorem – Josefem Manuelem Mazaem, shledán vinným ze vzpoury, přičemž v takovémto případě by mu hrozilo až 30 let vězení.

Samotný Puigdemont, ale zachovává chladnou hlavu a v sobotním televizním projevu dal lidem na vědomí, že své odvolání neuznává. Zároveň vyzval své stoupence nezávislosti k demokratickému odporu a prohlásil, že chce dál pracovat na založení své „svobodné země.“

Zdroj: Security Magazín

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů