K jaderné válce máme blíže než v minulém století

678
Print Friendly, PDF & Email
K jaderné válce máme blíž než v minulém století
K jaderné válce máme blíž než v minulém století
Zdroj: www.bestwallpaperhd.com

K novodobé jaderné válce máme mnohem blíže, než jsme k ní měli v minulém století. Tak takováto velice podobná slova pronesl na sobotní konferenci, pod záštitou Severoatlantické aliance, NATO, bývalý ruský ministr zahraničí a zároveň také nejvyšší postava, šéf thinktanku, financovaného ruskou vládou, Igor Ivanov.

Současná situace je podle jeho slov, výsledkem ukrajinské krize, která do značné míry rozpoutala velmi ostré a napjaté vztahy, mezi Západem, Spojenými státy a Východem, Ruskou federací.

Sám Ivanov na konferenci k současné situaci, globální politické scény řekl tato slova, cituji:

Riziko konfrontace s použitím jaderných zbraní v Evropě je vyšší než v 80. letech.“ „Máme méně jaderných hlavic, ale riziko jejich použití roste.

Na toto ruské prohlášení, týkající se jaderných zbraní, obratem zareagoval generální tajemník NATO, Jens Stoltenberg. Ten Ruskou federaci varoval, před zastrašováním sousedů, řečmi o jaderných zbraních a veřejně tak prozradil obavy, sdílené západními představiteli.

Ivanov ale v duchu jaderné války, pokračoval dále. Podle jeho slov je cest k novodobé jaderné válce hned několik. Samotná ukrajinská krize, která nadělala z Rusko-amerických vztahů, doslova trosky, není dle jeho slov, jediným možným spouštěčem války mezi Spojenými státy a Ruskem.

Ivanov ze současné, velice napjaté situace v Evropě viní také systém protiraketové obrany. Součástí tohoto raketového systému je totiž i základna v Polsku, která by do provozu schopného stavu, dle odhadů a dostupných informací měla být uvedena již v roce 2018. A v čem, že je zde zakopaný pes?

V tom, že Ruská federace tuto základnu, umístěnou v Polsku, chápe jako nasazení amerických kapacit na svých hranicích. Spojené státy a Severoatlantická aliance, ale naproti tomu tvrdí, že systém protiraketové obrany je určen k ochraně Evropy, před íránskými raketami a nedokáže zničit ruské strategické rakety.

Nicméně i přes toto tvrzení ze strany Spojených státu a NATO se ale ozývá ruské varování. Jeho autorem není nikdo jiný, než Igor Ivanov, který závěrem konkrétně prohlásil, cituji:

Můžete si být jisti, že jakmile USA rozmístí svůj protiraketový systém v Polsku, Rusko odpoví rozmístěním svého protiraketového systému v Kaliningradu.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů