Jižní proud pouze pro Turecko a dodatečně možná i pro Evropu

517
Print Friendly, PDF & Email
Vladimír PutinZdroj: www.czech.ruvr.ru
Vladimír Putin
Zdroj: www.czech.ruvr.ru

Plynovod, který měl vést po dně černého moře, do Bulharska, Srbska, Maďarska, Rakouska  a Řecka, přičemž jeho prioritním úkolem bylo zbavení evropských států, závislosti na ukrajinském potrubí, se tak rozsáhle stavět nebude! Dnes to oficiálně prohlásil, ruský prezident, Vladimír Putin na návštěvě v Turecku, konkrétně ve městě, Ankaře.

A mohou za to pravděpodobně soudruzi z Bruselu, kteří poprvé, tento projekt („Jižní Proud“) schválili, pak ho eurokomise začala přibrzďovat no a na konec vše „dorazila,“ ukrajinská krize, která tento projekt, definitivně zastavila. Na základě těchto faktoru se prezident Putin, rozhodl udělat krátké prohlášení a Evropu z plánu výstavby Jižního proudu, dočasně vyškrtnout.

Takto konkrétně znělo jeho prohlášení v Turecku, cituji:

Postoj Eurokomise vůči projektu Jižní proud byl nekonstruktivní. Vidíme, že se vytvářejí překážky jeho ztělesnění. Nechce-li ho Evropa, nebudeme budovat. Zaměříme proudy svých energetických zdrojů do jiných světových regionů. Včetně s pomocí projektů v oblasti zkapalněného plynu. Budeme ho prosazovat na jiných trzích.

A jaké to bude mít pro Rusko následky? Odborníci se shodují: Rusko může tímto krokem velice výrazně posílit a to jak ekonomicky, tak ale i politicky. Ruská federace se totiž nehodlá, jen tak vzdát a podle předsedy ruského gazpromu, Alexeje Millera, chce svůj plynný byznys rozvíjet do Turecka a na Turecko-řecké hranice. Jak bylo výše zmíněno, do států Evropské unie, by tento plynovod mohl být zaveden také, ale prozatím se s tím nepočítá.

Ruský Gazprom s tureckou firmou, Botas, podepsali dokonce už i memorendum o výstavbě nového plynovodu („Jižní Proudu“), jež by měl vest na dně černého moře a obsahovat 63 miliard kubických metrů plynu. Z těchto 63 miliard kubických metrů plynu by pak 14 miliard, bylo určeno pouze pro Turecko a zbytek by pokračoval na Turecko-řecké hranice.

Odborníci tvrdí, že Rusko, by nemělo pocítit žádné následky ze zrušení výstavby Jižního proudu. Prioritou tohoto projektu bylo snížení závislosti Evropy na Ukrajině, jakožto na hlavním tranzitním dopravci, kterým by nově mělo být Turecko. Tuto nabídku navrhl sám Vladimír Putin, bohužel, Evropa ji nebude moci využít, protože plynovod se pro zatím nepovede.

Zdroj: Hlas Ruska

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů