Jemén sevřen občanskými nepokoji, Spojené státy posílají na jeho pobřeží vojenské lodě

865
Print Friendly, PDF & Email
Jemén sevřen občanskými nepokoji, Spojené státy posílají na jeho pobřeží vojenské lodě
Jemén sevřen občanskými nepokoji, Spojené státy posílají na jeho pobřeží vojenské lodě
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

Jih arabského poloostrova, konkrétně jemenský stát svírají občanské nepokoje. Proti sobě tu zde stojí dvě strany – Íránem podporovaní rebelové, přezdívaní jako Houthi a vojenské síly, které jsou věrní americkému prezidentovy.

A u Spojených států ještě chviličku zůstaneme. Ty totiž kvůli již zmíněným občanským problémům v Jemenu, posílají v rámci vojenské mise, která je vedená Saudskou Arábií na pobřeží Jemenu, své dvě vojenské lodě, jež by měli zasáhnout proti rebelům Houthi.

Mimo jiné by se také tyto dvě vojenské lodě, vyslané Spojenými státy, měli na samotném pobřeží Jemenu, potkat s dalšími sedmi americkými, vojenskými loděmi, které kvůli občanským problémům v Jemenu, už nějakou dobu křižují, okolní vody.

Velice podobné důvody v souvislosti s americkou přítomností u arabského poloostrova, ve svém prohlášení uveřejnilo i americké námořnictvo, které americkou přítomnost u poloostrova, vysvětluje těmito slovy, cituji:

Prohlášení amerického námořnictva:

Chceme zajistit životně důležité námořní trasy v regionu, aby mohly zůstat otevřené a bezpečné.

A z čeho že mají všichni takový strach? Ptáte se proč Amerika k Jemenu vysílá další lodě? Cožpak jich tam není už dost?

Není jich tam dost! Dle nejnovějších zpráv totiž k samotnému jemenskému státu nemíří jen, tyto dvě americké lodě, které by se následně měli připojit ke svým sedmi spojencům, ale míří sem i sedm íránských lodí, které na své palubě vezou, kdo ví, jaký náklad.

Když k tomu zahrneme i fakt, že Írán má v současné chvíli v Jemenu své lidi (rebely Houthi), kteří zde rozpoutávají občanské nepokoje, tak existuje velice vysoká pravděpodobnost, že tyto lodě vezou na své palubě zboží, jejichž konečným adresátem by mohli být právě občané (rebelové), vyvolávající nepokoje v Jemenu. Tím zbožím mylí samozřejmě zbraně.

Patřičné obavy z dodávek zbraní z Teheránu pro rebely Houthis, později potvrdil, mluvčí Bílého domu, Josh Earnest, který celou situaci okomentoval těmito slovy, cituji:

Viděli jsme důkazy, že Íránci dodávají zbraně a další formy podpory rebelům Houthis v Jemenu.

To je ten druh podpory, která přispěje jen k většímu násilí v této zemi, v zemi, která se již tak násilím zmítá.

Samotná Saudská Arábie se ale snaží eskalaci vojenského napětí v Jemenu potlačit leteckými údery, jejichž účelem je zastavit postup rebelů Houthi. Tyto kroky ze strany Saudské Arábie, vůči Jemenu se však Teheránu nelíbí. A stejně tomu je a bude i u Spojených států, které zintenzivnili zpravodajskou spolupráci se Saudskou Arábií a rovněž podnikají nálety na Jemen.

Jen tak pro zajímavost, americká armáda, která nyní křižuje vody okolo Jemenu, se skládá ze dvou torpédoborců, dvou minolovek a tři obojživelných lodí, jež na své palubě přepravují celkem 2200 vojáků od námořní pěchoty.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů