Jaderné elektrárny: 4 zprávy v 1 článku

766
Print Friendly, PDF & Email

Během několika posledních dnů se nashromáždilo celkem dost zpráv, týkajících se jaderných elektráren a jaderného průmyslu a myslím si, že by bylo dobré vás o tom informovat. Pojďme si tedy nyní všechny tyto události postupně rozebrat. Uff, je toho tolik, že ani nevím kde začít.

Začneme asi tím nejaktuálnějším, co jste možná mohli slyšet i v televizi.

U Černobylu hoří 400 hektarů lesa

U Černobylu hoří 400 hektarů lesaZdroj: www.ceskatelevize.cz
U Černobylu hoří 400 hektarů lesa
Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Jedná se o vůbec nejhorší požár v černobylské oblasti od roku 1992, který se rozprostírá na neuvěřitelné, zalesněné ploše o 400 hektarech, téměř 20 kilometrů od havarované černobylské elektrárny, v níž v roce 1986 došlo k obrovské havárii. V současné chvíli s ohněm v blízkosti Černobylu bojuje až 200 hasičských jednotek, přičemž ukrajinská vláda se snaží veřejnost uklidnit tvrzením, že žádné nebezpečí od požáru nehrozí.

Ze strany ekologů se už ale takto pozitivní zprávy neozývají. Vědci ze sdružení Greenpeace v Rusku totiž tvrdí, že radioaktivní kouřový mrak se může velice snadno, díky větru dostat až do Běloruska.

Grafenrheinfeld bude odstavená později

Nejvýkonnější německá, jaderná elektrárna, Grafenrheinfeld, která dokáže vyrobit až 10 miliard kilowatthodin elektřiny za rok a jejíž

Jaderná elektrárna GrafenrheinfeldZdroj: www.solarify.eu
Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld
Zdroj: www.solarify.eu

reaktor o výkonu 1.275 MW, by v pohodě dokázal, téměř rok a půl zásobovat město, velikosti Mnichova elektřinou, bude odstavená později. S tímto prohlášením vystoupil konkrétně její provozovatel, firma E.ON, která o celém odloženém ukončení informovala již toto pondělí. Původně měla být činnost této elektrárny ukončená již 31. května 2015 . Z tohoto termínu bohužel ale sešlo, neboť v reaktoru, kterým je elektrárna vybavená je stále ještě velké množství, palivových článků, které se v současné době, plně využívají a nebylo možné je spotřebovat během, relativně mírné zimy.

Předpokládá se, že tato jaderná elektrárna by měla svou činnost, definitivně ukončit k datu 31. prosince 2015, přičemž už před tímto datem, nejspíše již v půli června, „poběží“ tato elektrárna na poloviční, nebo čtvrtinový výkon a nechá se lidově řečeno doběhnout. Teprve potom ji personál definitivně odstaví.

Možná by Vás ale také zajímala otázka „proč vlastně bude tato elektrárna odstavena?“. Důvodem je její vysoký finanční provoz to představuje hlavně vysoká daň z jaderného paliva.

Robert Habeck představuje nový systém skladování jaderného odpadu

Robert HabeckZdroj: www.agrarheute.com
Robert Habeck
Zdroj: www.agrarheute.com

Z 573 v současné době, prozkoumaných kontejneru na jaderný odpad bylo nejméně 154 kontejneru, těžce poškozených a odpad, který byl do nich naskládán bude muset být přendán do jiných, nových kontejnerů. Takovéto opatření zavedlo Německo, jež bylo před zhruba třemi lety těžce šokováno zprávami ze své vlastní, jaderné elektrárny, Brunsbüttel, kde se našla celá řada, takto zrezivělých kontejnerů. Po tomto incidentu se místní, Šlesvicko – holštýnský ministr pro energetiku, Robert Habeck rozhodl s tím něco udělat (představit nové plány pro skladování jaderného odpadu), aby se takováto chyba již neopakovala. Krom toho ale také vznikla speciální pracovní skupina, která se od minulého roku zabývala příčinami této události.

Jedná-li se o složení této skupiny, pak v ní byli přítomni, současní a dřívější členové šlesvicko- holštýnského jaderně- dozorného úřadu a rovněž také odborníci z německého Ekologické institutu a TÜV Nord. Pracovní náplní těchto lidí bylo prověřování všech podzemních skladů pro nízko – až středně radioaktivní odpad v oblasti spolkové země Šlesvicko- Holštýnsko. Zkoumanými prostory se jen tak pro zajímavost, stali například podzemní sklady, elektrárny Brunsbüttel, Krümmel a Brokdorf, krom podzemních skladů, byla zkoumána také skládka v Geesthachu.

Tím ale celé působení této pracovní skupiny nekončí. Dle středečního vydání, deníku Tagesspiegel, tato pracovní skupina doporučila několik bodů, ohledně skladování jaderného odpadu. Prvním bodem bylo zakázaní skladování jaderného odpadu, bez předchozího povolení jaderně-dozorným úřadem. Druhým bodem se pak stala výzva v zavedení každoročních kontrol, přičemž každé čtyři roky by se kontejnery s radioaktivním odpadem měli vyzvednout z podzemí a zkontrolovat, jejich spodní strana, zda-li není porušená.

V současné chvíli se plánuje vyzvednutí všech, již 154 uvedených, zrezavělých kontejneru, přičemž celý tento proces by měl začít již na podzim letošního roku a trvat zhruba 3 roky. Kontejnery pro jaderný odpad se nachází konkrétně v šesti-podlažním skladovacím prostoru a odpad s těch zrezavělých by měl být přeskládán do 58 nových kontejneru pro konečné skladování.

Energetický koncern Vattenfall bude propouštět – bez práce může být 1 000 lidí

Energetická společnost Vattenfall, která má v současné chvíli něco kolem 30 000 zaměstnanců, z nichž polovina pracuje v Německu,

Energetický koncern VattenfallZdroj: www.amsterdamsmartcity.com
Energetický koncern Vattenfall
Zdroj: www.amsterdamsmartcity.com

bude propouštět! Bez práce se může ocitnout až 1 000 lidí. Polovina pracovních míst se ztenčí také na vyšších postech, přičemž není ještě zcela jasné, jakých zemí se propouštění dotkne, krom propouštění se ale chystá také vyřazení dvou reaktoru Ringhals 1 a Ringhals 2 z celkem pěti reaktorů, které Vattenfall ve Švédsku provozuje.

Všechny tyto činy mají svůj důvod, společnosti Vattenfall se totiž velice rapidně ztenčuje zisk. Z tohoto důvodu, tedy musí dojít na propuštění až jednoho tisíce lidí a předčasné vypnutí dvou reaktoru Ringhals 1 a Ringhals 2. Tyto reaktory (jak už bylo jednou řečeno) se nachází ve Švédsku, konkrétně na jeho západním pobřeží, bohužel ale jejich provoz je finančně náročný a moc nevynáší. Samotné reaktory budou vypnuty o hodně dříve, než se původně předpokládalo.

V souvislosti s vypnutím dvou reaktorů se zmínil také šéf samotné společnosti, Vattenfall, Magnus Hall, který upřesnil termíny vypnutí, obou reaktoru a jehož slova si dovolím odcitovat, cituji:

Reaktory Ringhals 1 a 2 odstavíme v letech 2018 až 2020 namísto původně plánovaného roku 2025.

Zdroj: Czech Free Press – Článek byl zkrácen

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů