Izraelské volby proběhly, nyní prezident Izraele, hledá předsedu vlády

638
Print Friendly, PDF & Email
Izraelské volby proběhli, nyní prezident Izraele, hledá předsedu vládyZdroj: www.orientemediterraneo.com
Izraelské volby proběhli, nyní prezident Izraele, hledá předsedu vlády
Zdroj: www.orientemediterraneo.com

Dnes (23.3.2015) je tomu přesně 6 dní od doby, kdy v Izareli proběhly vládní volby. Přesně 17. března byli do izraelských, poslaneckých křesel, voleni nový poslanci. Nyní je čeká spousta povinností, vůbec první povinností bude ale zajet do místního prezidentského paláce, kde by se zástupci jednotlivých stran, měli sejít s izraelským prezidentem, Reubenem Rivlinem.

Důvodem k setkání je schůze, nebo spíše porada o budoucím izraelském premiérovi, který by po prezidentském zvolení, měl sestavit konečnou vládu. Praktikování těchto schůzek mezi izraelským prezidentem a jednotlivými zástupci stran se v Izraeli stalo dokonce zákonem. Tento zákon se „překvapivě“ nazýván zákonem o vládě a jedná se o článek 7. V souvislosti s tímto zákonem byl zvolen i soudce, Salim Joubran, který měl průběh celých voleb na starost a podle něhož se volby obešli bez nějakých problémů, které by byli v rozporu se zmíněným zákon. Asi si pokládáte otázku, nač zmiňovat tuto informaci?

Jakékoli pochybnosti o poctivosti v tamějších volbách, by totiž znamenali, že by se jednání o vládě, které se koná v prezidentské retidenci, nemohlo organizovat. Z toho tedy vyplývá, že zpráva od izraelského soudce dává k patřičnému jednání zelenou. Nyní tedy přichází na scénu, samotní zástupci, jednotlivých stran. Nutno dodat, že pořadí v jakém zástupci jednotlivých stran navštěvovali rezidenci, se odvíjelo od celkově získaných mandátů ve volbách.

Vůbec prvními zástupci v prezidentské rezidenci, byli zástupci strany, „Likud“, která do čela vlády navrhla Benjamina Netanjahu. Zástupci na jednání s prezidentem, také zdůraznily, že se budou v průběhu koaličních jednání, ucházet o místa na klíčových izraelských ministerstev.

Izraelské volby proběhli, nyní prezident Izraele, hledá předsedu vlády
Izraelské volby proběhli, nyní prezident Izraele, hledá předsedu vlády
Zdroj: www.eretz.cz

Další v pořadí, druhou stranou byly zástupci ze strany „Sionistický tábor,“ ti navrhli, aby se do čela vlády, postavil, Jitzhak Herzog.

Vůbec nejtěžší jednání prezidenta, ale přichází se sjednocenými v pořadí třetími stranami, jejichž původ je arabský. Jak bylo psáno již výše, tak tyto strany se spojili a celkový počet, obdržených mandátu se zastavil na čísle 13. Říká se, že číslo 13, nosí smůlu. Podle dostupných zpráv, měli smůlu obě dvě strany a to jak izraelský prezident, tak i zúčastnění zástupci, stran. Tak například zástupci těchto stran řekli, že se cítí být poškozeni předvolební a volební rétorikou, Benjamina Netanjahua. Také prezidentovy nenavrhli žádného kandidáta na post předsedy vlády, dle jejich odůvodnění tak neučinili kvůli tomu, že jejich zaměření je příliš sionistické. No a aby té smůly měli arabští zástupci dost, tak je na závěr celého jednání izraelský prezident odsoudil za to, že přirovnali sionistické strany k Islámskému státu.

Dalšími a posledními zástupci stran, byli zástupci ze strany „Bajit Jehudi“. Jejich favoritem na post předsedy vlády se stal, znovu zmíněný Benjamina Netanjahua. Krom toho zástupci této strany, stejně jako zástupci ze strany „Likud,“ zdůraznili, že jejich cílem bude ovládnut klíčová ministerstva.

Jednání izraelského prezidenta, Reubena Rivlinema se zástupci jednotlivých stran, ještě neskončila. Předpokládá se, že by tato jednání mohla v prezidentské rezindenci pokračovat i dnes (23.3.2015). V souvislosti s těmito schůzemi, prezident Rivlin žádá o to, aby jednání proběhla rychle a v zemi mohla již pracovat stabilní vláda.

Zdroj: Eretz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů