Izraelské úřady nechaly zbořit na černo postavenou budovu Evropské unie

524
Print Friendly, PDF & Email

Chcete vědět, kam mizí všechny peníze z Evropské unie? Pokud ano, stačí se podívat do Izraele, kde Evropská unie nechala na černo postavit až pět stovek budov. Proč je o tom řeč? Protože právě o jednu, načerno postavenou budovu v Izraeli, Evropská unie přišla. A to konkrétně toto úterý, kdy ji Izraelské úřady nechali zbourat.

Jednalo se konkrétně o budovu Evropské unie, stojící poblíž komplexu Hebrejské univerzity na hoře Scopus, která se nachází v Jeruzalémě. Samotná stavba se ale nacházela na pozemku na němž měl v brzké budoucnosti vyrůst národní park a byla pěkně vyzdobena vlajkou Evropské unie.

Izraelské úřady nechaly zbořit na černo postavenou budovu Evropské unie - Zdroj: www.eretz.cz
Izraelské úřady nechaly zbořit na černo postavenou budovu Evropské unie
Zdroj: www.eretz.cz

Zprávu, že byla tato budova zbořena, potvrdila i nevládní organizace Ragavim, která má na starosti, protiprávní využívání půdy v Izraeli. Krom potvrzení, ale organizace také zjistila, že Evropská unie, jednostranně investuje peníze, pouze na výstavbu budov, pro palestinské Araby, jež se nachází v některých částech Jeruzaléma, a v tzv. oblasti C, která leží v bývalé římské provincii Judea a městě Samaří. Na tyto dvě oblasti, si jen tak pro zajímavost dělá nároky, Palestinská správa, skutečnost je ale taková, že spadají pouze pod správu Izraele.

Pokud bychom se měli zmínit o tom, kde se těchto, načerno postavených budov, Evropské unie, nachází nejvíce, pak by jednoznačně zvítězila izraelská osada, Maale Adumim , která se nachází v tzv. oblasti E1.

(Mapa načerno postavených budov) Izraelské úřady nechaly zbořit na černo postavenou budovu Evropské unie - Zdroj: www.eretz.cz
(Mapa načerno postavených budov)
Izraelské úřady nechaly zbořit na černo postavenou budovu Evropské unie
Zdroj: www.eretz.cz

Poznámka: oblast E1 se rozprostírá mezi Jeruzalémem a tuto osadou.

Málem bychom zapomněli. Víte, co to jsou ony zmíněné oblasti? Pokud ne, nevadí, vysvětlíme si. Na to, abyste pochopily se ale budeme muset vrátit zpět k provincii Judea a městě Samaří. O obě dvě tyto oblasti se od roku 1967, kdy odtud byli vyhnáni Jordánci, stará Izrael a obě dvě tyto oblasti se dělí do tzv. tří zón: A, B a C. Přičemž zóna A, zcela spadá pod palestinsko-arabskou samosprávu. To slovíčko „zcela“ je zde velice důležité, neboť tímto slovem spadá pod tamější samosprávu, jak civilní, tak bezpečnostní suverenita, na rozdíl od oblasti B. V této oblasti se totiž civilní a vojenská zodpovědnost dělí. Abychom byli přesnější, tak civilní povinnost spadá pod palestinskou samosprávu, zatímco ta bezpečnostní spadá pod Izrael.

Jedná-li se pak o zónu C, tak tam má plnou kontrolu a zodpovědnost izraelský stát. V současné době se ale mluví o tom, že by tato zóna měla být převedena do zóny A či B. Tyto plány ale nejdříve musí projít dohodou, se kterou budou souhlasit obě strany, jak Izrael, tak i Palestina.

Všechno toto „územní dělení,“ včetně dohod mezi Izraelem a Palestionou je sice pěkné, ale jaký to má význam, když Evropská unie, žádné dohody a nějaké dělení nedodržuje a naopak vše ignoruje? Není ani tajností, že Evropská unie označuje území dnešní Judaje a Samaří za okupovaná a jednostranně podporuje arabské nároky.

K celé věci se vyjádřil i člověk odpovídající za politické a vládní vztahy, organizace Regavim, Meir Deutsch, který upozornil, že černé stavby Evropské unie se často nachází na státní půdě, nebo na přírodních místech na něž se vztahují přírodní rezervace.

Své tvrzení přidal i spoluautor, jedné studie o nelegálních stavbách, mezinárodní ředitel, Regavim Arih Brigges, podle něhož se problémem „nelegálních staveb Evropské unie,“ zabývá už i například: Jeruzalém, magistrát hlavního města Izraele, či dokonce samotná Evropská unie, blíže, Evropský parlament.

Zároveň také pochválil jeruzalemský magistrát za to, že začal používat zákony a zbavovat se načerno postavených staveb, dále řekl tato slova, cituji:

Považujeme tuto akci za přímý následek nedávného zjištění Regavim a vyzýváme vládu Izraele, aby neprodleně nalezla řešení ve vztahu k dalším 499 budovám, které jsme identifikovali jako nelegální osady Evropské unie.

Brigges svůj výrok na závěr doplnil informací, že zpráva byla již předložena Evropskému parlamentu a nyní čeká na formální projednání ve výboru pro zahraniční politiku.

A poznámka na závěr. V únoru 2015 Evropu navštívil, generálmajor Joav Mordechaj (Yoav Mordechai), mimo jiné také koordinátor vládních aktivit na územích (COGAT), který krom jiných témat rovněž jednal i o nelegálních evropských stavbách.

Zdroj: Eretz

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů