Izraelci se předběžně dohodli s Tureckem o výstavbě dvou plynovodů do Evropy

768
Print Friendly, PDF & Email
Izraelci se předběžně dohodli s Tureckem o výstavbě dvou plynovodů do Evropy
Zdroj: www.byznys.lidovky.cz

Židovský stát plánuje společně s Tureckem do konce letošního roku uzavřít dohodu o výstavbě dvou nových plynovodů vedoucích z Izraele do Evropské unie. Informaci světu oznámil, během 22. Světového ropného kongresu, který se konal v Istanbulu, izraelský ministr národní infrastruktury, energetiky a vodního zásobování Yuval Steinitz. Ten turecké tiskové agentuře Anadolu konkrétně sdělil tato slova, cituji:

Absolvovali jsme produktivní besedu s tureckým ministerským kolegou Beratem Albayrakem. Doufám, že do konce letošního roku navštíví Izrael, aby mohl být dokončen celý jednací proces o uzavření dohody o stavbě plynovodu.

Přesný termín, kdy by měl turecký ministr energetiky do Izraele vlastně dorazit, ale zatím neprozradil. Jen v této souvislosti uvedl, že přesné datum návštěvy bude ještě upřesněno v nejbližších měsících.

Ohledně výstavby, hned dvou plynovodů pak izraelský ministr energetiky ještě doplnil konkrétní plány, kam by vlastně každý z plynovodů měl zasahovat. Jeho slova si nyní, znovu dovolím citovat:

My jsme přesvědčeni, že v budoucnosti bude Evropa nakupovat plyn těžený ve východním Středomoří. V současné době se provádějí intenzivní jednání o stavbě dvou plynovodů. Jeden z nich plánujeme postavit do Turecka, a dále do Evropy. Další plynovod se plánuje postavit přes Jižní Kypr a Řecko a Itálii.

V závěru pak lze ještě doplnit, že výsledek schůzky mezi izraelským a tureckým ministrem na Světovém ropném kongresu o výstavbě nových plynovodů se dle slov izraelského ministra odvíjel od výsledku hned čtyř kol jednání.

Zdroj: www.aa.com.tr

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů