Izrael hledá sedm špičkových jaderných fyziků

733
Print Friendly, PDF & Email
Izrael hledá sedm špičkových jaderných fyzikůZdroj: www.ronton.co.il
Izrael hledá sedm špičkových jaderných fyziků
Zdroj: www.ronton.co.il

Izraelská vláda, díky novému fondu ve výši 1,8 milionů dolarů, začíná hledat sedm špičkových jaderných fyziků, kteří by v budoucnosti mohli plnit jaderné potřeby židovského státu, tedy Izraele. Informaci oznámila místní zpravodajská agentura, Walla news podle jejíž dokumentů byl tento fond vytvořen za účelem rehabilitace výzkumu a studia jaderné fyziky, pro zabezpečení současných potřeb Izraele.

Předpokládá se, že nový jaderní fyzici budou vybráni ze špičky těch nejlepších studentů, přičemž Rada izraelského vysokého školství, chce takovéto dva studenty vybrat již během roku 2017. Další dva fyzici by měli být vybráni v průběhu roku 2018 a poslední tři, pak v roce 2019.

Každý z těchto studentů by následně měl získat stipendia s tím, že se během následujících tří let stanou kmenovými pracovníky fakult.

Zpravodajská agentura, Walla ještě uvedla, že izraelský jaderný program, do tohoto odvětví, nutně potřebuje nové lidi, kteří budou součástí, nejenom velice prestižních univerzit, ale s jejich prací bude spojena také národní bezpečnost. Lapidárně řečeno, ti lidé se sice budou zabývat výzkumem, ale část jejich výzkumu bude probíhat také v rámci jaderného reaktoru v Dimoně.

K celé této záležitosti ohledně fondů a studia jaderné fyziky se vyjádřil izraelský ministr školství, Naftali Bennett, který krom školského ministra zastává také post předsedy Rady pro vysoké školství.

Konkrétně řekl, cituji:

Tyto granty jsou součástí větší série stipendií jejichž prostřednictvím chceme podporovat výzkum v různých oborech. Podporovat studium a výzkum v oblasti fyziky je stejně tak  vědecká, jako  národní potřeba. Výzkum v oblasti fyziky je základní a může ovlivnit různé oblasti o nichž je moudré nehovořit.

Závěrem si nesmíme odpustit poznámku o tom, že Izrael v šedesátých letech minulého století, vybudoval hned dva jaderné reaktory a to v Nahal Soreq a druhý v již zmíněné Dimoně.

Některá zahraniční média dokonce informují také o tom, že Izrael vyvinul krom jaderných reaktoru i jaderné zbraně. Hlavní město Izraele, Jeruzalém však ale o této skutečnosti, veřejnost moc neinformuje, ale zároveň nic takového taky nevyvrací.

Zdroj: Eretz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů