Islámský stát před nájezdem syrských demokratických sil pašoval ropu do Turecka

639
Print Friendly, PDF & Email
Islámský stát před nájezdem syrských demokratických sil pašoval ropu do TureckaZdroj: www.svobodnenoviny.eu
Islámský stát před nájezdem syrských demokratických sil pašoval ropu do Turecka
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

Někteří jedinci, jež žijí v okolí syrského ropného pole, Jabisah, které se nachází poblíž města Shaddadi (provincie Hasakah) uvedli, že ještě před tím, než demokratické síly syrského státu v únoru vtrhly a osvobodily, výše uvedené ropné pole, tak islamističtí teroristé, pašovali ropu do Turecka.

Informace ohledně islámského pašování ropy do Turecka, od místního lidu v Sýrii, získala ruská zpravodajská síť Russia Today. Té se lidi v arabštině svěřili k tomu, že islamisté, ropu z uvedeného ropného pole (které je mimochodem považováno za největší v Sýrii) pašovali ještě před tím, než byli demokratickými silami vyhnáni.

Podrobnější informace už uvádí jeden ze syrských obyvatel, konkrétně Ghazi Hussein. Ten žije v provincii Hasakah a dle jeho tvrzení teroristé islámského státu přepravovali ukradenou ropu do jejich pevnosti ve městě Rakka, kde následně, přes Turecko-syrské stanoviště Tal Abyad, ropa odputovala až do Turecka.

Hussein konkrétně řekl, cituji:

Poté prodávali ropu Turecku výměnou za dolary a zbraně.

Dále ale také doplnil, že islámští teroristé, krom syrské ropy pašovali také historické artefakty.

K islámskému pašování ropy do Turecka se ovšem vyjádřili i další lidé. Mezi nimi je například i Amir al-Hajj, podle něhož teroristé pašovali ropu díky stovkám tankerů, jež získali při převzetí iráckého města Mosul.

Al-Hajj stanici Russia Today řekl přesně toto, opět cituji:

Všechny tankery byly z Iráku. Byly plněny syrskou ropou. Ropa byla převážena do města Rakka a poté do Turecka.

A k situaci se vyjádřil i jeden z členů syrských demokratických sil, Martin Karzero, jež uvedl tato slova:

Když jsme sem dorazili, byli zde teroristé islámského státu. Zničili všechno a ukradli ropu a benzín.

A dodal:

„My, syrské Demokratické síly jsme přišli na ochranu ropných polí, aby mohly být použity ve prospěch syrského lidu po rekonstrukci“

V souvislosti s Turecko-islámským pašováním ropy, nesmíme opomenout na upozornění Moskvy, která opakovaně varovala před tím, že má k dispozici důkazy o tom, jak se Turecko podílí na pašování ropy z oblastí, jež jsou drženy pod kontrolou islámským státem. Jedná se hlavně o oblasti v Iráku a Sýrii.

Poslední krok proti Turecku pak učinila samotná ruská zpravodajská síť, Russia Today, která v březnu publikovala dokumentární film v němž ukázala nalezené „vzácné dokumenty“. Ty podle všeho odhalily rozsah nezákonného obchodu s ropou mezi islámským státem a Tureckem.

Krom nalezených „vzácných dokumentů“ a vyzpovídaných několika lidí, jež žili, nebo žijí v oblasti ropného pole, Jabisah, ruská zpravodajská síť také odcitovala jednoho z militantů islámského státu, zatčeného Kurdy, který prozradil, že teroristická skupina prodávala ropu do Turecka.

Zdroj: Svobodné noviny

3/5 - (2 votes)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů