Írán zaplatí miliardy dolarů za 11. září 2001

603
Print Friendly, PDF & Email
Írán zaplatí miliardy dolarů za 11. září 2001
Írán zaplatí miliardy dolarů za 11. září 2001
Zdroj: www.wertyzreport.cz

Okresní soud v americkém městě New York, rozhodl, že Írán zaplatí zhruba 7,5 miliardy dolarů (v přepočtu 150 miliard českých korun) za utrpení a škody způsobené při slavných teroristických útocích, jež se odehrály 11. září, roku 2001. Rozsudek vynesl místní soudce, George Daniels. Podle dostupných informací by řádově 2 miliardy dolarů za bolest a utrpení mohli získat pozůstalý obětí, a další zhruba 3 miliardy dolarů by pak měli připadnout pojišťovatelům, kteří by z těchto peněz měli krom mnoha jiných věcí, uhradit například, poškození pozemků či narušení řady obchodů.

Z amerického rozsudku vůči Íránu vyplývá, že asijský stát, údajně nedokázal vyvrátit, potažmo obhájit, že s teroristickými útoky nemá co k dočinění, proto je nyní zodpovědný za vzniklé škody.

V souvislosti s rolí Íránu v teroristických útocích z 11. září 2001, nutno zmínit, že skutečná vina nebyla této zemi, nikdy dokázána. Ve zprávě, kterou sepsala vyšetřovací komise, ale stojí, že někteří únosci se v době, před teroristickými útoky pohybovali v Íránu a údajně neměli orazítkované pasy. Krom toho je také čím dál tím více jasné, že teroristům s celou teroristickou akcí pomáhalo libanonské hnutí Hizballáh, které je známé svou podporou směřující k Íránu. A kvůli tomu je Írán také zodpovědný za útoky, 11. září.

K výše uvedenému soudci, který oznámil konečný verdikt, kdy má Írán, Spojeným státům zaplatit 7,5 miliardy dolarů nesmíme zapomenout zmínit fakt, že podobnou logiku při vyšetřování ještě nikdy nepoužil. Také nesmí chybět skutečnost, že minulý rok, stejný soudce, tedy George Daniels zamítl žalobu na Saúdskou Arábii, protože má „suverénní imunitu.“ A to i přes defacto jasný důkaz, kdy z celkem 19 teroristů, kteří 11. září zaútočili na světové obchodní centrum bylo 15 útočníků, původem právě ze Saudské Arábie.

Jestli se Spojené státy peněz skutečně někdy dočkají je momentálně otázka, jejíž odpověď se vznáší ve hvězdách. Jedno je ale jist. Vymáhat peníze po Íránu je velice dlouhodobá a obtížná činnost, kdy není 100% jisté, jaký bude konečný výsledek. Pokud by ale Spojené státy peníze od Íránu skutečně nedostali, pak by se Spojené státy k íránským financím mohli dostat, přes bankovní účty, které byly kvůli podezření z terorismu v USA, zmraženy.

Zdroj: Wertyzreport

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů