Irák usiluje o bližší vztahy s Ruskou federací

586
Print Friendly, PDF & Email
Irák usiluje o bližší vztahy s Ruskou federací
Zdroj: www.laventanablog2.blogspot.cz

Irácký stát by velice rád prohloubil aktuální vztahy s Ruskou federací. Tak takovouto stručnou větou by se dala jen ve stručnosti vypíchnout slova nynějšího iráckého prezident Nurio al-Malikiho. Ten v nedávných dnech, během setkání s mluvčí ruského sněmu Valentinou Matvijkovou v Moskvě, vystoupil na veřejnost s následujícími slovy, cituji:

My chceme větší otevřenost a užší přátelství s Ruskem. Přišel čas na to být stále otevřenější Rusku ve světle toho, co bylo učiněno v oblasti boje proti terorismu a teroristickým organizacím.

Společně s parlamentem, budeme mít rozhovory s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem, což je signálem pevného odhodlání posílit bilaterální vztahy,

uvedl irácký prezident, který následně ještě dodal, že Irák věří v nynější roli Ruské federace při řešení velkého počtu mezinárodních problémů a posílení bezpečnosti. A to nejenom na Středním východě, ale i na celém světě.

Po výše zmíněném setkání iráckého prezidenta s mluvčí ruského sněmu Valentinou Matvijkovou se pak sám irácký prezident ještě nadále vyjádřil k potencionálnímu prohloubení Rusko-iráckých vztahů, kdy konkrétně uvedl, cituji:

Historicky, Rusko má úzké vztahy s Irákem, proto bychom rádi viděli viditelnou přítomnost Ruska v naší zemi, a to jak z hlediska politiky, tak ale i obrany. To by vytvořilo rovnováhu mezi regionem, jeho národy a potřebami země.

V úplném závěru pak Maliki už jen dodal, opět cituji:

Irák chce posílit strategickou spolupráci v takovýchto oblastech, jako je výroba elektřiny, ropný průmysl, spolupráce v oblasti výzkumu, vysokoškolské vzdělávání, ekonomika a obchod, stejně jako politická a vojenská oblast.

Ke státní návštěvě iráckého prezidenta v Rusku pak už lze jen dodat, že před setkáním s již uvedenou Valentinou Matvijkovou se irácký prezident sešel, například ještě s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, nebo později, kdy odcestoval do druhého největšího ruského města – Petrohradu, se sešel již s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zdroj: TASS

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů