Irák chce skoncovat s Kurdy a jejich autonomií

515
Print Friendly, PDF & Email
Irák chce skoncovat s Kurdy a jejich autonomií

Irácký premiér – Hajdar al-Abádí

Zdroj: www.webnoviny.sk

Irácký premiér Hajdar al-Abádí, který byl vždycky považován za poněkud slabší osobnost, jež nad každým rozhodnutím dlouho váhala, je nyní, v takřka celém Iráku terčem bujarých oslav. Za všechno mohou dva úspěchy irácké armády z minulých měsíců.

Vůbec první úspěch irácká armáda zaznamenala v červenci, při opětovném získávání města Mosulu, kdy se jí toto město, kontrolované radikální teroristickou organizací Islámský stát, podařilo ovládnout až po rekordních šesti měsících vojenského obléhání. Druhý úspěch irácké armády se dostavil 16. října, kdy se jí podařilo, bez nějakého většího odporu kurdských pešmergů, obsadit město Kirkúk.

Pomyslnou třešničkou na dortu, která ještě zvýraznila popularitu současného iráckého premiéra Hajdara al-Abdádího, bylo pak jeho rozhodnutí, definitivně skoncovat s nezávislostí Regionální vlády Kurdistánu (KRG), která svou historií sahá až do dob porážky Saddama Husajna v roce 1991.

Irácký premiér v souvislosti se skoncováním výše uvedené regionální vlády Kurdinstánu pak výslovně prohlásil, cituji:

Všechny hraniční přechody do Iráku musejí být pod výlučnou kontrolou federálního státu.

Do tohoto nařízení tak spadá třeba i kurdský ropovod vedoucí z kurdského městaFaysh Khabour do Turecka, který byl jakousi nadějí na ekonomickou nezávislost. Nebo hlavní hraniční přechod s Tureckem v Ibrahím Chálilu na severozápadě Kurdistánu, jež byl pro Kurdistán životně důležitý skoro čtvrt století a představoval hlavní „tepnu“ se zbytkem světa.

Irácké úřady, ale krom zmíněných objektů, potažmo přechodu, převezmou pravděpodobně i část mezinárodních letišť nacházejících se ve městech jako je Irbíl a Sulajmáníja, což jsou města ležící v iráckém Kurdistánu.

Možná tyto administrativní změny, prosazované současným iráckým premiérem Hajdarem al-Abádím, nezní nijak dramaticky, ale ve skutečnosti představují pro samotné Kurdy a jejich postavení, víceméně konec všeho, co si po dobu 26 let budovali.

Irácký premiér tak pešmergy (což jsou ti Kurdové, o kterých je v tomto článku řeč) vyzývá k tomu, aby se buď připojili k irácké armádě, nebo se stali malou lokální silou.

V souvislosti se spojením „malá lokální síla,“ které použil Hajdarem al-Abádí, vůči Kurdům si ještě dovolím podotknout, že tento termín by spíše mohli použít Kurdové, vůči Irácké armádě. Protože, jak vyplývá z údajů, které publikovali kurdské úřady, tak Kurdové mají k dispozici 300 000 vojáků, zatímco Irácká armáda jich má k dispozici jen 271 500 (to je údaj z roku 2014).

Zdroj: Independent

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů