Irácký prezident se vyjadřuje ke koaličním útokům na Mosul

706
Print Friendly, PDF & Email
Irácký prezident se vyjadřuje ke koaličním útokům na Mosul
Irácký prezident se vyjadřuje ke koaličním útokům na Mosul
Zdroj: www.iraqireporter.us

Irácký prezident Fuád Masúm učinil pro ruskou informační agenturu RIA Novosti rozhovor v němž se rozpovídal o poměrně nedávných vojenských útocích, které provedla Amerikou vedená koalice na irácké město Mosul. Vezmeme-li to zkráceně, tak irácký prezident uvedl, že v důsledku těchto útoků, sice zemřeli civilisté, nicméně, ani jedno z těchto úmrtí nebylo dle jeho slov záměrné, úmyslné. Prezidentova přesná slova si nyní dovolím citovat:

Občas umírají nevinní lidé, neděje se tak ale úmyslně, prostě se bojuje. Kromě toho Islámský stát těchto lidí využívá.

Prezident zároveň uvedl důvod, proč jsou teroristé v Mosulu, vlastně tak silní, když prozradil zvláštnost staré části města v Mosulu o níž řekl, cituji:

Zvláštností Mosulu je, že tam nejsou žádné široké ulice, v těchto čtvrtích jsou jen úzké uličky, které mají na šířku jen asi dva metry, technika tam neprojede, nedostane se tam dokonce ani auto. A právě takto úzké uličky se rozhodl využít Islámský stát, který v této situaci používá lidi jako živý štít.

Jak zhruba takové boje mezi iráckou vládou a teroristickou organizací Islámský stát v takto úzkých uličkách, vlastně vypadají, popsal Fuád Masúm z vyprávění bývalého iráckého ministra obrany s nimž se nedávno sešel a který pochází přímo z Mosulu. Znovu cituji:

Říkal mi o problémech, na které narážejí irácká vojska, protože teroristé střílejí ze střech těchto domů na letadla, jsou tam i odstřelovači, kteří střílejí na irácké vojáky. A když se na tyto stavby útočí, je v nich spousta lidí. Někdy se tak děje, protože došlo k nějaké chybě v odhadu situace, pak je obětí mnoho, a tak to vypadá nejen v Iráku, ale i v jiných místech.

Závěrem pak už prezident jen uvedl, že útoky na obyvatele a ničení infrastruktury v Mosulu rozhodně nejsou úmyslné. Občas se takové věci prostě stanou a jde prý čistě o neúmyslné omyly, které v drtivě většině vznikají z narušení jednotlivých plánů pro celé operace. Ty má v režii Amerikou vedená koalice a irácká bezpečnostní síla.

Zdroj: RIA Novosti

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů