Irácké speciální síly terčem dvojího útoku sebevražedných atentátníků

608
Print Friendly, PDF & Email
Irácké speciální síly terčem dvojího útoku sebevražedných atentátníkůZdroj:www.zpravy.idnes.cz
Irácké speciální síly terčem dvojího útoku sebevražedných atentátníků
Zdroj:www.zpravy.idnes.cz

Irácké speciální síly, kterým se v několika posledních dnech po dlouhém boji, konečně podařilo probojovat se do východních, okrajových částí iráckého města Mosulu se pravděpodobně ještě včerejším dnem (ve středu – není známa přesná hodina, tudíž je možné, že k útoku došlo i dnes) staly terčem, hned dvojího teroristického útoku. Radikální teroristická organizace, Islámský stát, totiž do ofenzívy proti iráckým vojákům poslala dva sebevražedné útočníky v autech, které byly plně naložené výbušninami. K sebevražedným útočníkům se vyjádřila německá tisková agentura, DPA, jenž uvedla, že taktika sebevražedných atentátníků je vůbec nejpoužívanější vraždící metodou Islámského státu.

Samotné teroristické útoky se odehrály v nejvýchodnější mosulské čtvrti, Gogdžalí, několik hodin po více jak 30 minutové výzvě, či chcete-li tak poselství, vůdce Islámského státu, chálífi, abú Bakra Baghdádího. Ten ve své řeči vyzval všechny své bojovníky, aby bojovali o Mosul a bránili město, před velkou vojenskou ofenzivou (ve většině případů) iráckých nepřátel.

Jen několik hodin po tomto projevu (hodina útoku, není přesně známa), údajně vyrazilo z mosulské, centrálněji položené čtvrti, Samaha (která je plně ovládaná Islámským státem) do jíž zmíněné, nejvýchodněji položené čtvrti, Godžalí, plně naložené auto výbušninami. Iráčtí vojáci, kterým se tuto čtvrť podařilo dobít a upevnit si zde pozice, toto auto naštěstí zpozorovali včas a vůz byl jednou vypálenou raketou zničen.

Tím však pokusy teroristů o dobití iráckých pozic ve čtvrti Godžalí, nekončí. Jen několik málo minut po zničení prvního automobilu totiž z té samé čtvrti, tedy opět ze Samahy, vyjíždí auto druhé, rovněž plně naložené výbušninami.

Osud tohoto automobilu je však na rozdíl od osudu atentátníka, kterému se podařilo uprchnout, do této chvíle neznámý.

V souvislosti s vraždícími metodami Islámského státu, do kterých patří, například i výše uvedení výbušní, sebevražední atentátníci, by nebylo naškodu také připomenout, že Islámský stát k teroristickým útokům využívá, třeba i drony, plně naložené výbušninami. I takové případy museli již iráčtí vojáci řešit, vše ale dopadlo dobře.

K projevu, potažmo výzvě samotného chalífi, pak lze doplnit ještě poznámku, že dle informací americké tiskové agentury, Associated Press, bylo video na němž je vůdce Islámského stát zachycen osobně, zveřejněno včera večer. Co však ale do nynější chvíle není vůbec jasné, je kdy a kde bylo video natočeno, případně kde má Baghdádí pobyt.

Zdroj: Hlavné správy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů