Irácké milice nepotřebují leteckou podporu Spojených států

631
Print Friendly, PDF & Email
Irácké milice nepotřebují leteckou podporu Spojených státůZdroj: www.lidovky.cz
Irácké milice nepotřebují leteckou podporu Spojených států
Zdroj: www.lidovky.cz

Irácké lidové milice, které jsou do velké míry podporovány tamější vládou a které známe, buď pod zkratkou PMF, nebo názvem al-Hashd al-Sha’abi, dle vyjádření svého velitele, Ahmeta Arslana, odmítají americkou, vzdušnou podporu v boji s Islámským státem o druhé největší irácké město, Mosul.

Zmíněný Ahmet Arslan svá slova (která si dovolím odcitovat), sdělil ruskému rádiu, rádiu Sputnik. Konkrétně uvedl:

Nechceme, aby se Spojené státy vměšovaly do Iráku. Řekli jsme to i iráckému premiérovi Haider al-Abadimu. Al-Hashd al-Sha’abi nepotřebuje vzdušnou podporu Ameriky v operaci na osvobození Mosulu od Islámského státu, který USA vytvořily.

Výše uvedené rozhodnutí pak zdůvodnil těmito, znovu odcitovanými slovy:

Zbraně, které bojovníci Islámského státu používají a dokonce i voda, kterou pijí, pochází ze Spojených států. To je důvod, proč věříme, že postoj Washingtonu s ohledem na Islámský stát je pokrytecký.

Připomínám, že současné rozhodnutí iráckých lidových milic, odmítnout americkou vzdušnou podporu se vztahuje k aktuálně probíhající operaci „We Are Coming, Ninive.“ Ta byla zahájena 16. října, letošního roku a jejím cílem je osvobodit, druhé největší irácké město a hlavní město provincie Ninive, město Mosul od radikální teroristické organizace, Islámský stát. Město, které je domovem pro zhruba 1,5 milionu lidí a které od 10. června, roku 2014 po bleskovém útoku radikálů, slouží jako jakási klíčová tvrz Islámského státu v Iráku.

Zdroj: Sputniknews

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů