Indonésie „zavírá dveře“ cizím měnám

494
Print Friendly, PDF & Email
Indonésie „zavírá dveře“ cizím měnám
Indonésie „zavírá dveře“ cizím měnám
Zdroj:axis-finance.com

Počátkem, letošního července, přesně 1.7.2015 v Indonésii začal platit nový zákaz, vztahující se k používání cizích měn. Lépe řečeno, od 1.7.2015 je v Indonésii zakázáno, používat jakoukoli jinou měnu, než tu národní, tedy Rupii. Výjimku, stát udělil akorát v případě mezinárodních společností, které mohou i nadále hradit finanční transakce v dolarech.

Všechno to začalo na jaře, letošního roku, kdy centrální banka v Indonésii, zvaná jako Bank Indonesia, přišla s oznámením, že se blíží, zákaz placení v jiných měnách, než v té národní. Tento zákaz se má vztahovat úplně na všechno – na placení mezd, platbu letenek, ubytování v hotelu, nebo třeba na pronájem nemovitostí. Nutno podotknout, že velice podobný zákaz vznikl již v roce 2011, kdy Indonésie, zakázala hotovostní platbu s tím, že maximální trest za porušení zákazu činil a činí, jeden rok vězení s 200 milionovou pokutou, která v rupiích činí, řádově 15 000 dolarů a 360 000 českých korun. Pokuta může být ale i daleko vyšší, uvádí se, že centrální banka může potrestat pachatele maximální pokutou až 1 miliardy rupií, nebo může zakázat používání platebních clearingových systém. Kdybychom si to tedy shrnuly tak od 1. července tedy platí jen zákaz na bezhotovostní platby v cizích měnách, zákaz na hotovostní platby byl zaveden už v roce 2011.

Následně po zavedení zákazu, centrální banka Indonésie, dělala už jen drobné úpravy, do kterých se zahrnuje, například,již zmíněná výjimka pro mezinárodní společnosti, které mohou i nadále platit své zaměstnance za hranicemi v dolarech. A u výjimek vztahující se k mezinárodním společnostem ještě zůstaneme: Na mezinárodní společnosti se totiž vztahuje v souvislosti se zákazem transakcí v cizích měnách, ještě jedna výjimka a to sice, že: Každá takováto společnost, může platit v cizích měnách i v případě, že investuje do výstavby energetických zařízení, nebo místní infrastruktury.

Na závěr článku by bylo vhodné připomenout, že podobné kroky s národní měnou, učinila i Ruská federace i Rusko, totiž chce ve své zemi obchodovat jen s vlastní měnou, tedy s rublem. A právě s Ruskem se v dubnu 2015 konalo v Kazani, zasedání rusko-indonéské komise pro hospodářskou spolupráci. Na tomto zasedání Indonésie prohlásila, že je připravena na širší spolupráci s Ruskem v projektu, jehož cílem je placení v národních měnách. Koordinační ministr hospodářství Indonésie, Sofyan Jalil následně uvedl, že Indonésie má zájem o snížení závislosti na americkém dolaru.

Poznámka k článku: Indonéská měna, Rupie je v současné době na nejnižší úrovni od srpna, roku 1998. Jen za letošní rok, konkrétně do letošního března poklesly devizové rezervy Indonésie o 4 miliardy dolarů a to v okamžiku, kdy Bank Indonésia bránila rupii před zhroucením.

Zdroj: Nová Republika

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů