INCIDENT V SYDNEY: Motiv pachatele – odpor proti ďábelským zákonům

525
Print Friendly, PDF & Email

Událost, která se stala 15. Listopadu v Sydney, kde Íránec, Haron Monis vtrhl do jedné z kaváren a nutil rukojmí držet vlajku islámského státu, obletěla celý svět jako blesk. Nyní se k lidem začínají dostávat první zprávy o možném motivu, celé této akce.

Největší podezření padá na samotnou australskou vládu, která připravuje celou řadu ďábelských zákonů. Než si je ale uvedeme, řekneme si něco o samotném teroristovy, který útok na kavárnu spáchal.

Man Haron Monis, student katolické bohoslovecké fakulty, který je znám tím, že vystupuje pod různými jmény a v roce 1996 pro podezření z podvodu, utekl z Íránu. V této souvislosti Írán tvrdí, že australskou vládu, několikrát varoval, před tímto člověkem a že Austrálie, tomuto člověku nevěnovala dostatečné pozornosti. Zarážející je i krok australských úřadů, ty totiž Monise propustili na kauci z vězení a to i přes fakt, že byl odsouzen za vraždu své bývalé manželky.

Co stojí také za řeč je monisovo vyznání, ten totiž na rozdíl od všech teroristických skupin, které vyznávají především sunnitské odnoží Islámu, se klaní k víře šíitské. V roce 2001 byl dokonce australskou televizí ABC, prohlášen za „nebezpečného liberálního muslima“ a „oběť íránského režimu“. Vyskytli se i informace o Monisově lži na které pravděpodobně přišli „jeho lidé.“ Věc se má asi takto: Šíitští klerici v roce 2008, napráskali Harona Monise na policii, protože se údajně vydával za klerika (studenta katolické bohoslovecké fakulty), přitom ho nikdo z osob, pohybujících se v tomto náboženství, nepoznal a nevěděl ani „ň“ o jeho aktivitách.

I přes všechny tyto incidenty, však australské úřady, nenašli nic podezřelého.

Nyní se ale pojďme podívat na samotný motiv, celého útoku. Jak bylo zmíněno výše, tak motivem pro tento útok se mohla stát pravděpodobně samotná australská vláda, konkrétně řada protiteroristických zákonů, které chtěla a stále chce vláda schválit. Jedná se přesně o dva zákony, z nichž první, dává špionům z ASIO, pravomoc sledovat celý australský internet a v případě, že narazí na nějakého novináře, nebo whistleblowera, který odhaluje tajné informace, může jít do vězení až na 10 let. Díky tomuto zákonu mohou špioni z Asio také kopírovat, mazat, nebo měnit data v celém, sledovaném počítači. Není ani výjimkou, že mohou k útoku na nějaký počítač, použít počítat třetí strany.

Další, druhý zákon, který australská vláda chystá je snad ještě horší, než ten první. Týká se pořádkových sil, které by měli mít v případě schválení tohoto zákona, více nástrojů pro vyšetřování konfliktů v zahraničí. Jedním z přidaných nástrojů by mohlo být zatýkání a souzení.

Tyto dva zákony byly naplánovány ještě před útoky na kavárnu v Sydney, všechno ale mění po již několikrát zmíněných útocích, kdy australský parlament začal uvažovat archivaci všech elektronických komunikací a to až na 5 let! Po celou tuto dobu by si místní, nebo jakákoliv jiná policie, mohla záznamy o daném pachateli, či podezřelém vypůjčit a přehrát. Tento zákon je zatím ještě na začátku a nese sebou vážná nebezpečí, kterých se australští právníci bojí. Je tím bezesporu strach ze samotných pořádkových sil. Není to totiž tak dlouho, co byl podobný zákon schválen v USA a jehož následkem se pořádkové síly začaly zaměřovat na enviromentální aktivisty, protiválečné skupiny a další „závažné hrozby.“ Přesně tohohle následku se bojí australští právníci a další zastánci práv a svobod člověka.

Zdroj: Wertyreport

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů