Hydraulické štěpení vyvolalo v Kanadě zemětřesení

759
Print Friendly, PDF & Email
Hydraulické štěpení vyvolalo v Kanadě zemětřeseníZdroj: www.statnivlajky.cz
Hydraulické štěpení vyvolalo v Kanadě zemětřesení
Zdroj: www.statnivlajky.cz

Kanadskou provincii, konkrétně jedno z tamějších kanadských měst, Fox Creek zasáhlo v nedávných dnech zemětřesení o síle 4,8° Richterovi stupnice. Informace, jež jsou momentálně k dispozici „hovoří“ o tom , že za celým tímto zemětřesením, které si zaplať pánu bohu, nevyžádalo žádné civilní ani materiální ztráty, by mohlo stát poměrně čerstvé hydraulické štěpení, které se odehrálo nedaleko od města a prováděla jej společnost, Repsoil Oil and Gas.

Ta se ke své činnosti v průběhu, již zmíněného zemětřesení, sama ve svém prohlášení přiznala. Fakt, že společnost, prováděla hydraulické štěpení zrovna v době, kdy Fox Creek zasáhly otřesy, údajně ohlásila místním úřadům. I přes toto ohlášení společnosti, ale musel tamější regulační úřad, zasáhnout a to zákazem o provádění dalších hydraulických štěpení. Tento zákaz by měl trvat do doby, než skončí vyšetřování a dojde ke schválení plánů společnosti.

Ponoříme-li se do celého tohoto zákazu o něco hlouběji, tak regulační úřad svým zákazem vlastně zastavuje veškerou činnost společnosti Repsoil Oil and Gas v oblastech, kde vlivem pravděpodobného hydraulického štěpění, docházelo k zemětřesením, jež přesáhla 4° Richterovy stupnice.

Nutno upozornit, že zemětřesení, vyvolané 35 kilometrů od města Fox Creek, nejspíše hydraulickým štěpením, není prvním zemětřesením. Seismologové tvrdí, že v blízkosti města Fox Creek dochází k těmto otřesům (ne však v takové síle), zcela běžně. Slova seismologů potvrdil také profesor geofyziky na Univerzitě Alberty, Jeffrey Gu, který řekl, že okolí města zažívá vzestup otřesů. A dodal, že dle jeho odhadů v posledních šesti měsících nastalo ve zmíněném městě a jeho okolí, hned několik stovek otřesů, jež se v drtivé většině pohybovaly v rozmezí od dvou do tří stupňu, Richterovy škály.

Jediné dvě výjimky nastaly v lednu 2015 a pak 13. července, kdy byly zachyceny dva extrémně silné otřesy, jejichž síla se dostala přes hranici 4. stupně (přesněji na 4,4°). U těchto otřesů, i přes jejich sílu se ale nepodařilo zjistit, zda za nimi stojí hydraulické štěpení, proto jsou považovány za přírodní.

Pokud se tedy v závěru vyšetřování potvrdí, že nynější otřesy, které dosáhly hranice skoro 5°, byly opravdu způsobeny vlivem hydraulického štěpení, půjde o nejsilnější zemětřesení v kanadské historii, které bylo vyvoláno uměle a překonalo přírodní zemětřesení.

Zdroj: Wertyzreport

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů