Humanitární krize v Jemenu se prohlubuje. Vládne zde hladomor, nemoci a válka

678
Print Friendly, PDF & Email
Humanitární krize v Jemenu se prohlubuje. Vládne zde hladomor, nemoci a válka
Zdroj: www.wikimedia.org

Válka, která se aktuálně vede v Jemenské republice srazila samotnou zemi doslova a do písmene „na kolena.“ Místní obyvatelé zde sužuje hladomor, společně s infekčními nemocemi jako je, například Chorela, kterou se zde již nakazilo, více než 370 tisíc lidí, přičemž do této chvíle této nemoci podlehlo, více jak 2 tisíce lidí.

A situace by se podle světových zdravotních organizací, jako je třeba organizace WHO měla ještě zhoršit. V současné chvíli se každý den Cholerou nakazí zhruba 5 tisíc dalších lidí. V nedaleké budoucnosti by tak celkový počet nakažených lidí mohl dle odhadů, přesáhnout astronomických 600 tisíc nakažených osob. Zazněly dokonce už i hlasy, že by se Jemen mohl do světových dějin zapsat jako stát, který byl Cholerou zasažen mnohonásobně více, než jakákoliv jiná země světa.

Ke stále se zhoršujícímu stavu v Jemenu se krom zdravotních organizací začali na toto téma vyjadřovat i různé lidskoprávní organizace. Ty předpovídají, že vůbec nejvíce nakažených lidí by mělo přibýt s příchodem větrů, které vanou v přímořských oblastech a také v důsledku nekončící letecké kampaně zahájené proti Jemenu, která je vedená Saúdskou Arábií. Ta je v těchto činnostech podporována Spojenými státy.

Celá tato letecká kampaň, vedená proti Jemenu připravila samotnou zemi o mnoho nemocnic a zdravotnických klinik. Krom nemocničních objektů jsou ale vážně poškozeny i odpadní a kanalizační systémy, které zapříčinily vypuknutí epidemie infekční Cholery.

Samotná výše popsaná nemoc a aktuálně vedená válka, však nejsou jedinými problémy, které aktuálně sužují Jemence. Mimo těchto problémů Jemence ale trápí i extrémní hladomor. Odhaduje se, že zhruba sedm milionů lidí, včetně 2,3 milionů podvyživených dětí do pěti let ohrožuje hladomor. Situaci v Jemenu komentovaly už i politické špičky z Organizace spojených národů, které odhadují, že 20 milionů Jemenců z celkových 28 milionů, potřebují alespoň minimální formu humanitární pomoci.

Zdroj: Democracynow.org

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů