Hrozba pro největší americkou základnu v Tichém oceánu „číhá“ z Číny

813
Print Friendly, PDF & Email
Hrozba pro největší americkou základnu „číhá“ z ČínyZdroj: www.businessinsider.com
Hrozba pro největší americkou základnu „číhá“ z Číny
Zdroj: www.businessinsider.com

Čínská lidová republika se se zvyšujícím počtem balistických a křídlatých raket pro střední dolet, stává čím dál tím větší vojenskou hrozbou největší americké, vojenské základně v Tichém oceánu, sídlící na ostrově Guam. Což je poměrně malý ostrov, nacházející se v severozápadní části Tichého oceánu, který je však pro americké ministerstvo obrany, Pentagon velice strategicky umístěn. Informaci o čínské vojenské hrozbě nedávno ve své zprávě, zveřejnil americký kongres.

Ten ve zprávě konkrétně uvádí, že již šest typů čínských raket se nachází v palebných pozicích. A k jejich odpálení na americkou vojenskou základnu, nacházející se na ostrově Guam, údajně stačí jen zmáčknutí zeleného knoflíku.

Další typy čínských raket, tentokrát podle dokumentu zvláštní komise, spadající pod kongres a zabývající se vztahy s Čínou, v palebných pozicích, nachystány nejsou. Jak ale podotýká americký konzervativní web, The Washington Free Beacon, tak to co momentálně není, může velice rychle a snadno být! K finálnímu dokončení a odpálení těchto raket, totiž neschází mnoho kroků.

Budeme-li podrobnější, tak aktuálně je v palebné pozici nachystána třeba raketa středního doletu DF-26, kterou čínské hlavní město, Peking uvedlo během nedávné vojenské přehlídky. Průběh této vojenské události můžete vidět ve videu pod článkem.

Média v souvislosti s touto raketou a se zprávou amerického kongresu o čínském vojenském nebezpečí tuto raketu pojmenovala jako „zabiják Guamu,“ která může na svém trupu nést jak konvenční, tak ale i jadernou hlavici. Krom toho je vůbec první čínskou balistickou raketou středního doletu s konvenční hlavicí a první raketou, jež je schopná zasáhnout Guam, uvádí zpráva kongresu.

I přes veškerá fakta, uvedená výše, která jednoznačně nastiňují možný čínský útok na Spojené státy je však riziko, onoho čínského útoku na USA ve zprávě zmíněno jen jako velice nízké.

K této zprávě, která byla publikována americkým kongresem by bylo vhodné doplnit poznámku, že možným důvodem pro její zveřejnění je aktuální, velice vyostřená situace v Jihočínském moři, kde se neustále, i přes čínské výstrahy, pohybují lodě amerického vojenského námořnictva. A tyto americké vojenské manévry, Čínu samozřejmě rozčilují. Viz. případ nedávno, kdy se jedna z amerických lodí, přesně William P. Lawrence přiblížila na vzdálenost pouhých 12 mil. k jednomu ze sporných ostrovů kontrolovaných Čínou.

Závěrem článku k výše uvedenému ostrovu, Guam ještě doplním, že tento ostrov je hodnocen jako tzv. „nezačleněné území“ USA, což jinými slovy znamená, že není přímou součástí Spojených států, ale je jimi finančně spravován.

Zdroj: Nová Republika

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů