Hranice mezi Nikaraguou a Kostarikou blokovány Kubánci

424
Print Friendly, PDF & Email

Hranice ve Střední Americe, konkrétně mezi státy Kostarika a Nikragua jsou podle posledních informací blokovány protestujícími migranty z Kuby jejichž cílem jsou Spojené státy. O celé situaci, která nastala na přechodu Penas Blancas, informovala nikaragujská vláda, která konkrétně k dluhým kolonám autobusů a náklaďáků, řekla, cituji:

„Mezinárodní přeprava pasažérů i nákladů zůstává paralyzována.“ Krom této informace ale také varovala, že dopravní kolaps se s největší pravděpodobností, dotkne celého středoamerického regionu. O chvíli později tuto informaci potvrdil také mluvčí kostarického imigračního úřadu.

Půjdeme-li do celé věci o něco hlouběji, pak je třeba říci, že zhruba 2 000 lidí, kteří v současné době blookují Kostaricko-nikaragujské jsou v drtivé většině Kubánci, kteří nemají ani doklady ani peníze, neboť jenom za přepravu do Spojených států dali pašerákům od 7 do 15 000 dolarů.

Celá tato jejich cesta do Spojených států, začala v době, kdy města jako je Washington a Havana, oznámila, že se jejich mezinárodní vztahy, značně zlepšili. Tato informace následně vyvolala u kubánských migrantů obavu, že americká politika proti nim tvrdě nasadí a proto, jediným možným krokem k vhnutí se tomuto osudu je utéct ze země.

To však ještě ani zdaleka nevěděli co je na cestě do USA čeká. Krom zkomplikované cesty, která místo přes nyní, pobřežní stráží hlídanou Floridu, vede přes Ekvádor (zde nepožadují víza) se totiž migranti musí smířit také s tím, že budou nejspíše spát v kostelích, či komunitních centrech, jako je tomu nyní v kostarickém, Santa Cruz, kam se sjíždí čím dál tím více migrantů. A kde jsou tato místa jediná, kde se dá přespat, neboť Nikaragua, nikoho nepřijímá.

Podle výpovědi jednoho Kubánce, dvaatřicetiletého Yordani García se ale kvůli těmto podmínkám, cesty z Kuby do USA jen tak nevzdají. Sám k tomu říká, cituji:

Nemyslím si, že nám Nikaragua otevře dveře. Nevíme, co s námi bude. Můžeme tu být pět dnů, deset dnů, ale nemyslím, že to vydržíme déle.“Na Kubě se situace nijak nezlepšuje. Naopak se zhoršuje.

Závěrem nutno poznamenat, že o současnou situaci kolem migrantů (a samozřejmě také pašeráků), která panuje ve městě Santa Cruz se začali zajímat představitelé jedné z tamějších komunit, kteří mobilizovali dobrovolníky a s pomocí státních peněz se snaží o migranty postarat.

K procesu na pomoc prchajícím kubáncům vyzvala vláda Kostariky, která navrhuje, aby se všichni ministři zahraničí v zemích, které leží v cestě kubáským migrantům (tedy od Ekvádoru až po Mexiko), sešli a začli o této situaci jednat. Někteří ministři zahraničí dokonce volají po tom, aby se po celém výše uvedeném uzemí vytvořil tzv. „humanitární koridor“, kterým by se migranti vyhnuli pašerákům a mohli by se někde normálně ubytovat a žít.

V poslední několik větách, tohoto článku se zaměříme na počty Kubánců, kteří od července 2015 přišli a přicházejí do USA. Podle posledních zpráv Pew Research Center s odvoláním na vládní údaje se příchod Kůbáncu od výše uvedeného data (července 2015), zvýšil celkem o 78 %, tedy na něco kolem 27 296 osob za rok. Velké množství těchto lidí (2/3) pak krom z Kuby dorazili také z texaského Lareda, kde se počet příchozích zvýšil o 66 % za rok.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů