Hon na akademiky začal: Turecko jich 12 zatklo a dalších 1 200 obvinilo za teroristickou propagandu

512
Print Friendly, PDF & Email
Hon na akademiky začal: Turecko jich 12 zatklo a dalších 1 200 obvinilo za teroristickou propagandu
Hon na akademiky začal: Turecko jich 12 zatklo a dalších 1 200 obvinilo za teroristickou propagandu
Zdroj: www.billionairesnewswire.com

Velice podobně jako před nějakou dobou v České republice, kritizovali naši vědci vládu za to, že přispívá k šíření xenofobie a rasismu, vůči uprchlíkům, zareagovali formou prohlášení na téma tureckého vojenského tažení proti Kurdům, turečtí akademici.

Těm se konkrétně nelíbí současné vojenské kroky, tamější – turecké vlády, která na jihovýchod Turecka posílá své vojáky, aby zničili údajné kurdské teroristy, kteří už pěkných pár let bojují za větší autonomii a svá práva v Turecku, kde jsou etnickou menšinou.

A nutno říci, že nesouhlas, tureckých akademiku se současnými vojenskými kroky vlády, potažmo Ankary, proti Kurdům je opravdu silný. Celkem se jich pod prohlášení s názvem „Nebudeme součástí tohoto trestného činu,“ které vyzývá tamější orgány k ukončení „masakru a zabíjení“ v jihovýchodním Turecku a obléhání kurdských měst, podepsalo více jak 1 200 z téměř 89 tureckých univerzit. V uvedeném prohlášení je dokonce zmíněn a obviněn z války proti vlastním lidem, sám turecký prezident, Recep Tayyip Erdogan, který se proti tomuto nařčení v jednom svém rozhovoru ohradil těmito slovy, cituji:

Skupina, která se nazývá akademici, se vynořila a chrlí nenávist proti jejich státu a národu, tím, že se veřejně přidává na stranu teroristické organizace (PKK).

Později ve svém úterním projevu pro turecké velvyslance, dokonce skupinu akademiku označil za „ubohé alibi pro intelektuály“ a trval jednoznačně na tom, že porušování lidských práv v jihovýchodním Turecku bylo prováděno „teroristy“, a to kurdskými rebely, nikoliv státem.

To, co je ale tzv. „jádrem pudla“ tohoto článku je reakce turecké vlády, na prohlášení uveřejněné tureckými akademiky. Ti (akademici) se totiž, podepsáním této již mnohokrát zmíněné deklarace, nedostali jen na mušku tureckému prezidentovi, případně mnoha dalším tureckým politickým předákům, ale rovnou na mušku tureckého zákona, který je momentálně stíhá. Abychom si to lépe uvedli, tak dle informací, které publikovala agentura Anadolu a následně otiskla americká tisková agentura, Associated Press, tak bylo policií zatčeno celkem 12 akademiku na univerzitě Kocaeli, přičemž turecká policie pracuje na obvinění dalších devíti, akademických pracovníků.Ti by měli být rovněž zatčeni.

Až na těchto devět, zatím ale ještě neobviněných akademiku bylo jinak obviněno z údajné „teroristické propagandy,“ všech skoro 1200 akademických pracovníků, kteří se pod prohlášení podepseli.

Kolem celé události se samozřejmě jako vždy, rozputala značná vlna diskuzí. Krom tureckého prezidenta, jehož reakce na označení akademiku je odcitovaná výše se ke stejné skupině lidí a jejich prohlášení, vyjádřil i turecký premiér, Ahmet Davutoglu, který konkrétně řekl tato slova, cituji:

Je opravdu velmi zarmucující, že někteří z našich akademiků podepsali takové prohlášení, zatímco my bojujeme proti terorismu. Každý den bojujeme proti mezinárodnímu terorismu, jako je Daesh (islámský stát, dříve ISIS/ISIL) a proti separatistické teroristické organizaci, která zabíjí civilisty v ložnicích, včetně 5-ti měsíčního dítěte. Pracujeme na tom, abychom zabezpečili život a bezpečnost našich občanů.

Nebo Sedat Peker, notoricky známý odsouzený zločinec, který aktivně podporuje myšlenku panturkismu a k současné stížnosti akademiků se na svém osobním webu, vyjádřil ještě dříve, než turecký premiér, Ahmet Davutoglu.

Cituji jeho slova:

Budeme plivat vaši krev v potocích a budeme se sprchovat ve vaší krvi,“ uvedl Peker na své stránce s názvemIntelektuálové, nejdříve vám odzvoní zvony.“

Ozývali se ale i komentáře ve prospěch akademiků. Typickým příkladem nám může být třeba komentář, prominentního amerického lingvisty a filozofa, Noama Chomskyho, který místo akademiku obvinil současného tureckého prezidenta z pokrytectví a uplatňování dvojího metru proti terorismu, stejně jako při otevřeném napomáhání teroristickým organizacím.

Konkrétně řekl, cituji:

Turecko obvinilo islámský stát (za útok na Istanbul), kterému Erdogan pomáhá v mnoha ohledech, a zároveň podporuje Frontu an-Nusrá, která je stěží odlišná. Erdogan poté zahájil tirádu proti těm, kteří odsuzují jeho zločiny proti Kurdům- hlavní bojovou pozemní sílu bojující proti islámskému státu jak v Sýrii tak Iráku. Je potřeba to dál komentovat?

K současné situaci jež se točí kolem prohlášení a mnoha stížností tureckých akademiků směřovaných na Ankaru, kvůli vojenským akcím vůči Kurdům, lze závěrem uvést jen pár faktů.

A to sice, že střety, které aktuálně probíhají mezi tureckými a kurdskými bojovníky z Kurdské strany pracujících (PKK), se táhnou už od července, minulého roku.

Nebo také to, že nyní probíhá hádka mezi některými tureckými organizacemi a tamnější vladou, kdy turecká vláda tvrdí, že v průběhu operace v jihovýchodním Turecku zabila pouze členy PKK. A podle Erdogana bude v těchto operacích turecká vláda i nadále pokračovat a to do doby, dokud nebude oblast zcela očištěna od kurdských ozbrojenců.

Naproti tomu ale hned několik tureckých organizací má na současné dění v jihovýchodní oblasti Turecka a počet zabitých lidí, zcela odlišný názor. Zatímco turecká vláda tvrdí, že zabila kurdské ozbrojence, tak zmíněné organizace pro lidská práva, jsou toho názoru, že bylo během vládního zásahu zabito více než 160 civilistů.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů