Grónská vláda požaduje likvidaci 30 amerických vojenských základen

516
Print Friendly, PDF & Email
Grónská vláda požaduje likvidaci 30 amerických vojenských základen
Zdroj: www.globalambassadors-uaf.blogspot.cz/

Grónská vláda bude po Spojených státech a Dánsku požadovat, odklizení 30 rezivějících amerických základen z dob studené války.

Pro ty, kteří čirou náhodou neví, tak Grónsko je ostrov ležící na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu, nacházející se severovýchodně od Kanady a mající svojí vládu i parlament. Jedinou výjimkou v grónském politickém systému je hlavní představitel tohoto království, kterým je aktuálně dánský monarcha Margrethe II.

Proč jsem ale popsal výše uvedený politický systém? Grónsko je totiž přesvědčeno, že za opuštěné americké základny je zodpovědná dánská vláda.

A své přesvědčení, dala grónská vláda patřičně na vědomí i ve svém prohlášení, kde se konkrétně píše, cituji:

V Grónsku existuje více než 30 opuštěných amerických vojenských základen, které poškozují životní prostředí a ohrožují zdraví. V mnoha případech jde o zařízení stará více než 70 let.  Grónsko ztrácí trpělivost z neurčitých odpovědi měnící se dánské vlády.

V současné chvíli dává grónská vláda dohromady závěry ze všech jednání, vztahující se k americkým základnám. Hotová rezoluce, která doporučí grónské vládě, aby Spojené státy a Dánsko vyzvala k okamžitému odstranění amerických základen, by pak měla být grónským parlamentem podepsána ke konci příštího měsíce.

K přítomnosti amerických základen, buď přímo v Grónsku, nebo v jeho nejbližším okolí, lze ještě dodat, že Spojené státy v současné době pro Air Force, nebo pro systém včasného varování, před mezikontinentálními raketami letícími na Severní Ameriku,využívají svou základnu v Thule, ležící v severním Grónsku. Nutno také uvést, že Spojené státy jinak svou přítomnost v Grónsku od konce studené války, tedy od roku 1990, výrazně snížily.

Zdroj: První zprávy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů