„Globální prodej zbraní roste,“ míní analytici

756
Print Friendly, PDF & Email
„Globální prodej zbraní roste,“ míní analytici
Zdroj: www.startribune.com

Zájem o zbraně je po delším mírném úpadku, znovu na vzestupu, alespoň takto to pondělním dnem prozradil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI), jenž konkrétně uvedl, že celkový prodej zbraní od 100 největších zbrojařských firem vzrostl v roce 2016 oproti roku 2015 o 1,9%.

Tento nárůst je tak dle řady analytiků, po dlouhých pěti letech zase dobrou zprávou pro všechny zbrojařské firmy. V průběhu oněch zmíněných pěti let totiž zájem o nákup zbraní nekontrolovatelně klesal.

Vhodné by bylo i připomenout, že krom rostoucího zájmu o zbraně, rostli i podíly jednotlivých zbrojařských firem na globálním zbrojařském trhu. Tak například americké zbrojařské firmy, které se dostaly do TOP 100 největších firem světa, zvýšily svůj prodejní objem o 4 % a nově jsou tak jejich zbraně na globálním trhu zastoupeny v 57,9 %.

A své prodejní zastoupení na globálním zbrojařském trhu zvýšily i západoevropské a ruské zbrojní firmy. V případě západoevropských společností činil růst dohromady 0,2% . U ruských firem pak zvýšení činilo 3,8 % přičemž podle analytiku z již zmíněného ústavu pro výzkum míru (SIPRI), bylo u ruských společností zjištěno značné zpomalení tempa růstu prodeje.

Toto zpomalení růstu později potvrdil i vědecký pracovník SIPRI – Simon Vezeman, jenž konkrétně uvedl, cituji:

Hospodářské potíže, na které narazilo Rusko v roce 2016, přispěly k zpomalení tempa růstu prodeje zbraní ruské výroby.

Krom prodejního růstu již zavedených zbrojních firem si ale experti ze SIPRI všimli i nových výrobců (zařazených do stejnojmenné kategorie), pocházejících z Brazílie, Indie, Jižní Koreje, a Turecka, které se ještě do nedávna na seznamu stovky největších zbrojařských firem, nevyskytovaly.

Těmto firmám se v čele s jihokorejskými výrobci podařilo v loňském roce ovládnout světový trh z 20, 6 %.

Zaměříme-li se pak na první dvě příčky seznamu z celkem stovky největších zbrojařských firem světa, tak tu první, stejně jako před pár lety opět vede americký koncern Lockheed Martin. Druhé místo pak již řadu let obsazuje americký výrobce letadel, Boeing.

Zdroj: Sputniknews

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů