Francouzské mistraly pro Rusko, nejspíše skončí stejně jako kdysi Titanic, kdesi v hlubinách

488
Print Friendly, PDF & Email
Le BPC Dixmude en autoposition dans la baie de Jounieh au Liban
Francouzské mistraly pro Rusko, nejspíše skončí stejně jako kdysi Titanic, kdesi v hlubinách
Zdroj: www.en.wikipedia.org

Podle francouzského, zpravodajského listu, Le Monde a názoru francouzských, vojenských odborníků se v otázce „ Co s vojenskými loděmi Mistral, pro Rusko?,“ nabízí pouze jedna jediná možná varianta – a to sice nechat lodě potopit. Tyto vrtulníkové lodě nejenom, že nesplňují evropské normy, ale dle slov francouzského, vojenského námořnictva, konkrétně admirála, Bernarda Rogela jsou pro Francii nevyužitelné.

Deník Le Monde citoval slova samotného admirála, která zněla takto, cituji:

Jde-li o to, jestli potřebuje vojenské námořnictvo tyto lodě, odpověď bude: ne, nepotřebuje.

Pokud tyto lodě, opravdu skončí na dně moře, či oceánu, vzápětí se nám nabídne velice snadná otázka: „Jak na tuhle akci bude Rusko, jimž tyto lodě patří, reagovat?“, nebo případně „Jak celý tento rozsudek ponesou pracovníci loděnic, jež tyto lodě vyrobili?“ a „ Budou ochotny tyto loděnice pro Rusko v budoucnosti ještě něco vyrobit?“

Otázek je mnoho, ale definitivní rozsudek, zatím žádný. Jedno je ale jisté: Bude-li nad těmito vojenskými plavidly, vynesen „rozsudek smrti“ (sešrotování), pak celý tento proces, bude vyžadovat, řádově 20 milionů eur, což je v porovnání s výrobní cenou a náklady na provozu-schopný stav, velice zanedbatelná částka.

Jen pro připomenutí: Celý „příběh“, francouzských Mistralů pro Rusko se začal psát v roce 2011, kdy byla podepsána smlouva o dodávce dvou vrtulníkových lodí, francouzskou společností DCNS/STX. S touto společností ke smlouvě přistoupila ruská společnost, Rosoboronexportem. Bylo dohodnuto, že předání lodí Rusko se uskuteční 14. listopadu, loňského roku. Bohužel se ale cosi zvrtlo a k předání nedošlo.

Poznámka redaktora: Někde jsem četl, nevím kde už to bylo, že za celým tímto zdržováním, stojí Spojené státy, které blokování Mistralů zahrnuli do svých sankcí. No ale vraťme se zpět.

Jak celá situace vypadá nyní? Ruská strana samozřejmě očekává, že Francie, buďto lodě dodá, nebo vrátí, Ruskem nainvestované peníze. V této chvíli se ale do celé situace opět zapojuje francouzský tisk, tentokrát list Liberation, který ze své strany otevřeně vyzývá ruskou stranu, Moskvu, aby přistoupila na prodej lodí, třetím stranám. Bohužel ani toto řešení, nenabídlo výsledné rozuzlení celého problému. Třetím stranám se totiž Rusko zalíbilo a začali tak brát ohled na potřeby Rusů. Výsledek problému s loděmi je tedy stejný, jako na samotném počátku „Co bude s těmito loděmi dál?,“ prodej někomu jinému bude velice těžký. A Eu ani Severoatlantická aliance na údržbu těchto lodí nemají peníze.

K celému problému, ohledně údržby lodí se vyjádřila i zástupkyně odboru dělníků, loděnic Saint-Nazaire Nathalie, kde se lodě vyráběly, Durand-Prinborgneová, která řekla, cituji:

Je třeba platit za pronájem přístaviště, stráž na palubě lodí a jejich technické obsluhování.

Tato slova doplnil i již zmíněný deník, Liberation jež ve svém výtisku píše, opět cituji:

Ani NATO, ani EU nemají rozpočet pro podobný nákup. A francouzské vojenské námořnictvo už má tři podobné lodě. Takže lodě mohou být bezpodmínečně demontovány. To je drahá a z hlediska image nepříliš příjemná procedura.

Závěrem by bylo dobré dodat, že Francie se vůbec nebrání, vrácení peněz Rusku (jedná se o částku asi 785 milionů eur), problém je ovšem v tom, že Rusko, konkrétně ruská vláda, nechce písemně povolit prodej lodí, třetím stranám. A zájem o tyto lodě je! Mluví se například o Číně, Brazílii, Kanadě, Egyptu nebo Indii.

Zdroj: AC24

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů