Firmy zpětně dodávající na Ukrajinu plyn mohou dle Gazpromu zůstat „na suchu“

556
Print Friendly, PDF & Email
Firmy zpětně dodávající na Ukrajinu plyn mohou dle Gazpromu zůstat „na suchu“Zdroj: www.prumysldnes.cz
Firmy zpětně dodávající na Ukrajinu plyn mohou dle Gazpromu zůstat „na suchu“
Zdroj: www.prumysldnes.cz

Největší evropský vývozce plynu sídlící v Rusku, Gazprom v pátek upozornil na možné omezení, či úplné zastavení plynných dodávek do Evropy. Důvodem k tomuto rozhodnutí jsou dle samotného šéfa Gazpromu, Alexeje Millera, kroky některých evropských plynárenských společností, které zpětně dodávají na nyní velice problematickou Ukrajinu, plyn.

Tímto činem tak evropské plynárenské společnosti, potažmo firmy, značně maří snahu ruského Gazpromu, který v polovině letošního června zastavil dodávky plynu na Ukrajinu, protože kyjevská vláda nebyla schopná do Gazpromem určeného data, zaplatit patřičný dluh za odběr ruského plynu. Nyní je tedy situace mezi Ruskem a Ukrajinou taková, že veškeré požadavky, týkající se dodávek plynu na Ukrajinu, chce ruský monopolní vývozce plynu, Gazprom, platit předem.

Výše zmíněným krokem, učiněným z ruské strany se tak Evropa, dostává do velice obtížné situace. Pokud ukrajinské vedení, opravdu nezaplatí požadovaný dluh za plyn, případně peníze pro další čerpání plynu, hrozí Evropě velice reálně, odpojení od přívodu plynu, čímž by se bez plynu najednou ocitnulo několik desítek, ale spíše stovek milionů lidí. Takovému „katastrofickému“ scénáři se naštěstí lidé z Gazpromu snaží vyhnout a již nyní, začali naplňovat evropské plynné nádrže, které by v případě přerušení plynných dodávek, měli evropskému lidu, nějaký čas postačit.

Kolik plynu do patřičných nádrží je možné napumpovat, případně kolik je už napumpováno to nám sdělil, již zmíněný šéf Gazpromu, Alexej Miller, který na výroční,valné hromadě podniku pronesl konkrétně tato slova, cituji:

Myslím, že do nich můžeme napumpovat více než pět miliard krychlových metrů.

Tato slova také na závěr doplnil informací, že jedná-li se o současný obsah nádrží, tak Gazprom do plynných, evropských zásobníků, načerpal už kolem 2,6 miliard kubíků plynu.

Zdroj: Nová Republika

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů