Finsko platí uprchlíkům za návrat do mateřské země

460
Print Friendly, PDF & Email
Finsko platí uprchlíkům za návrat do mateřské zeměZdroj: www.ekonomika.idnes.cz
Finsko platí uprchlíkům za návrat do mateřské země
Zdroj: www.ekonomika.idnes.cz

Finský stát se s přívalem uprchlíků, rozhodl vypořádat celkem jednoduše a mírumilovně. Od letošního července, zde začalo platit nařízení, které umožňuje každému, odmítnutému žadateli o azyl vyplatit tzv. finanční obnos, či jinak řečeno také grant. Celý proces vyplácení je velice jednoduchý a Finsko má v plánu, uprchlíky takto vyplácet až do konce letošního roku. Každý migrant, který je finskou stranou odmítnut má právo na tento grant, přičemž si může vybrat zda-li chce jen peníze, nebo zboží a nebo obojí dohromady. První část tohoto grantu mu je vyplacena již před cestou do rodné země. Druhou část grantu pak dostává až po přijetí ve své zemi.

Celý finanční obnos je pak závislí na tom z jak ekonomicky rozvinuté země, dotyčný uprchlík přicestoval. Výše finančního obnosu se může pohybovat v rozmezí od několika stovek až do několika tisíců eur. Například uprchlíci z tzv. skupiny A, jež jsou ze zemí jako je Afghánistán, Irák nebo Somálsko, obdrží v rámci repatriačního procesu okolo 1000 eur. Existuje tu ale i výjimka, kdy uprchlík může obdržet finanční obnos, větší a to v případě, že se stane objetí obchodu s lidmi. Možná si teď klepete na čelo a pokládáte si otázku, proč tady o tom vlastně, tak sáho-dlouze píšu. Ale Finové to mají docela logicky udělané. Celý fígl je v tom, navnadit uprchlíky do rodného státu. Abyste pochopili lépe, vysvětlím to podrobněji.

Jak se říká, „peníze jsou mocné a někdy dokáží vyřešit i neřešitelné.“ Tím neřešitelným se nyní stává uprchlík, který je finským státem odmítnut a nechce se vrátit do mateřské země. Otázka tedy nyní zní, jak ho dostat zpět do rodné země? Samozřejmě, vždycky můžete použít donucovacích prostředků jako třeba policii, která má právo umístit problematického uprchlíka do letadla a „odeslat“ ho zpět do rodné země. Jenomže třeba v případě uprchlíků, jež pochází z Iráku, to tak dobře nejde. A to z jednoho jediného důvodů: Irák totiž žádné lidi, kteří se do vlasti, vrací nedobrovolně, nepřijímá, proto zde musí přijít na řadu „návnada“. A tou „návnadou“ není nic jiného, než systém finského vyplácení, kdy Finský stát, konkrétně finská vláda, vedle peněz či zboží, které uprchlík dostane, kompletně zaplatí uprchlíkům letenky a postará se o veškeré jejich cestovní doklady.

Celý tento repatriciální proces, jehož cílem je vrátit migranty do rodných zemí, poněvadž v Evropě působí ekonomické problémy, od roku 2014 do současné chvíle, využilo celkem 318 lidí, přičemž dalších 410 žádostí bylo podáno na finské úřady. Nejpočetnější skupinou lidí, kteří se dobrovolně vrátili zpět do rodné země tvořili především Iráčané, Rusové, a Ukrajinci.

V souvislosti s vyplácením uprchlíků je třeba podotknou na zprávu v britském deníku, The Independent, kterému poskytl rozhovor, předseda nacionalistické strany „Praví Finové,“ Pasi Mäenranta, podle něhož by měli být všichni, vyplacení uprchlíci očipováni, aby nedocházelo ke zneužívání. Rovněž také navrhl, že pokud se někdo čipu zbaví, automaticky by měl přijít také o veškeré sociální dávky. Mimochodem když jsme u těch sociálních dávek nemůžeme se odpustit jednu poznámku: Ve Finsku se totiž tato debata o finanční pomoci uprchlíkům rozpoutala poté, co média publikovala informaci o tom, že jejich příjemci využívají již zmíněné sociální dávky na podporu Islámského státu.

Zdroj: Eportal

5/5 - (1 vote)

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů