Facebook smazal a zase obnovil rasistické video maďarské vlády

598
Print Friendly, PDF & Email
Facebook smazal a zase obnovil rasistické video maďarské vládyFacebook smazal a zase obnovil rasistické video maďarské vlády
Facebook smazal a zase obnovil rasistické video maďarské vlády

Zdroj: www.download0098.com

Administrátoři Facebooku tuto středu způsobili svému zaměstnavateli (samotnému Facebooku) pěkně trapný okamžik, když odstranili a zase obnovili rasistické video, které na sociální síť přidal šéf štábu maďarského premiéra Viktora Orbána, pan János Lázár. Informaci o incidentu přinesla redakce amerického zpravodajského portálu Vice News.

Podle jejích informací se uvedené video týká imigrantů a jejich vlivu na evropská města. Máme-li býti konkrétnější, tak patřičný video-záznam obviňuje imigranty z toho, že díky jejich příchodu do Evropy (bavíme se teď o území Evropské unie) jsou ze svých rodných míst, vyháněni bílí křesťané. Jako dokonalý příklad je pak ve videu uvedena Vídeň, která se údajně, díky uprchlíkům, stala špinavější a chudší.

Samotný Facebook výše uvedené video odstranil s odůvodněním, že zakazuje útoky vůči lidem, kteří se liší etnickou, rasovou, či náboženskou totožností. Za několik málo hodin bylo, ale totéž video na těch samých facebookových stránkách k vidění znovu. Pracovníci Facebooku totiž popsané video obnovili a svůj krok poté odůvodnili těmito slovy, cituji:

Někdy děláme výjimku, přestože materiál obsahuje hate speech, pokud je to zpráva, pokud je to signifikantní, nebo důležité z hlediska veřejného zájmu.

K této události se samozřejmě, stejně jako ke každé, vyjádřilo hned několik „stran“. Svůj komentář připojila, například redakce zmíněného amerického zpravodajského portálu Vice News. Ta uvádí, že tento incident jen dokazuje to, jaké vážné problémy s udržováním své etické úrovně, Facebook vlastně má. Redakce také dále připomněla, že Facebook je v současné době obviňován, například z toho, že umožnil Rusku zasahovat do americké předvolební kampaně, nebo že podporoval etnické násilí v Myanmaru. Poslední novinkou kolem Facebooku je fakt, že v současné době je tato sociální síť zablokována na Srí Lance, kde vláda dospěla k názoru, že tam vyvolává etnické násilí.

Uvedený komentář Vice News ovšem není jediný, který byl na adresu Facebooku v souvislosti s odstraněním a opětovným obnovením rasistického videa, nasměrován. Tento krok okomentoval i Nikita Malik, což je ředitel jednoho z center v Henry Jackson Society (jedná se o část nevládní organizace Think-Tank), který konkrétně řekl, cituji:

Facebook si musí ujasnit vlastní definici nenávistného materiálu a extremismu. Facebook toto video zřejmě odmítl odstranit, protože ho vyrobila politická strana a je součástí předvolební strategie.

A svou reakci na video v konečné fázi přidaly i vídeňské úřady. Za ně, přímo z vídeňského městského úřadu promluvila Renate Braunerová, která konkrétně řekla, cituji:

Jsme překvapeni a šokováni, že politik takto útočí na hlavní město sousední země. Tato tvrzení jsou lživá a jsou smutným důkazem xenofobie.

Nutno k vídeňské reakci ještě dodat, že městská správa ve Vídni, už „tlačí“ na samotného Lázára s okamžitou omluvu. Zmíněná Renate Braunerová, která se vyjadřovala za vídeňský městský úřad pak ve svém projevu výroky Lázára označila za rasistickou a xenofobní volební strategii, zaměřenou na vyvolávání nenávisti proti určitým skupinám obyvatelstva.

Zdroj: news.vice.com

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů