Evropská unie zavádí nová pravidla o držení střelných zbraních

869
Print Friendly, PDF & Email
Evropská unie zavádí nová pravidla o držení střelných zbraních
Zdroj: www.voanews.com

Státy Evropské unie se v posledních několika dnech dohodly na zpřísnění pravidel o držení střelných zbraních. A to na takovém zpřísnění, díky němuž by se mohli některé zbraně v Evropské unii přestat úplně prodávat. Vůbec první návrhy o regulaci střelných zbraní v Evropské unii byly dle slov evropských představitelů předloženy v roce 2015. Od tohoto kroku je momentálně očekáváno, že se tak podaří ulehčit práci bezpečnostním orgánům, které budou moci, díky novým nástrojům, lépe dohledat původ té či oné zbraně a zamezit i jejich prodeji na černém trhu.

Celý návrh na prosazení změny pravidel o držení střelných zbraních nabyl na důležitosti až v posledních dvou letech, kdy si státy Evropské unie prošli nepěknými časy, jako byla třeba série teroristických útoků v Paříži, v Nice, nebo přímo v centru Evropské unie, v Bruselu.

Ke zpřísnění pravidel o držení střelných zbraní v Evropské unii se nedávno vyjádřil předseda Evropské komise, Jean Claude Juncker, který v prohlášení konkrétně uvedl, cituji:

Bojovali jsme tvrdě za ambiciózní dohodu, která by snížila riziko střelby ve školách či na letních táborech, nebo teroristických útoků s legálně drženými střelnými zbraněmi.

Uvedený předseda evropské komise později ještě dodal, že Brusel chtěl původně ve svých krocích zajít ještě dále. Na konec se ale politické špičky sedící v Evropské unii podvolili nátlaku zbraňové lobby. Ta začala v souvislosti s úpravou pravidel o držení zbraní, vyvíjet nátlak na několik členů Evropské unie, po nichž žádala, aby v Evropě nebyl učiněn totální zákaz, těm nejsmrtelnějším zbraním, jako je třeba Kalašnikov, rovněž známý také pod názvem AK-47.

Výše uvedeného cíle se zbrojařským firmám podařilo dosáhnout.

Aktuálně by se tak na zbraně, které jsou předělávány pro střelbu se slepými náboji (patří mezi ně hlavně Kalašnikov) a využívá se jich třeba v divadlech či televizích, měla vztahovat přísnější regulace. Důvodem pro tento krok je zjištění, že bojovníci z radikální teroristické organizace, Islámský stát dokáží ze zbraní, střílející pouze slepé náboje, udělat opravdové smrtelné zbraně.

Jedná-li se pak o zbraně automatické, dlouhé s nabíjecím zařízením pro více jak 20 nábojů, tak ty budou společně se sklápěcími zbraněmi a zbraněmi, které se dají ukrýt, čelit naprostému zákazu.

V souvislosti se změnami pravidel o držení zbraní, lze dodat, že se jedná o vůbec první změnu od roku 1991 a celá změna musí být ještě schválena Evropským parlamentem.

Krom toho nelze zapomenout také na připomínku, že zákon omezující právo nosit střelnou zbraň, se značně liší napříč všemi zeměmi Evropské unie. Některé země se například domáhaly výjimek na nákup a prodej poloautomatických střelných zbraní. A to pro různé skupiny, jako jsou třeba střelecké kluby nebo sběratelé.

Zdroj: New World Order Oppositions

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů