Evropa stojí před „migrační bombou“ – na hranicích Libye čeká na naši pomoc až 500 000 uprchlíků

547
Print Friendly, PDF & Email

Problémová kapitola s názvem „migranti“ se v Evropě a nejenom na evropském kontinentu, nýbrž po celém světě řeší již pěkných pár let. Pokud se ale podíváme do dnešních novin a zároveň s dnešním datem vezmeme k ruce i noviny předešlé, řádově z několika posledních týdnů, či měsíců, jistě nám nemůže uniknout, že téma „migranti,“ se opět dostává do středu pozornosti. A to zcela oprávněně, neboť to vypadá, že Evropa a zejména státy Evropské unie, budou v dohledné době čelit jaké-si „migrační bombě“.

S těmito závěry ve svém vydání přichází britský zpravodajský deník The Guardian, který vyzpovídal jednoho z kapitánu u britského námořnictva, Nicka Cooka-Priesta, jež převáží uprchlíky z Libye do Evropy, a naposled jich převezl, zhruba 4 000. Podle jeho slov se na libyjských hranicích shromáždilo dalších 450 až 500 000 uprchlíků, kteří chtějí prorazit do Evropy, konkrétně do státu Evropské unie. Možná se budete divit, ale děje se takto i přes fakt, že většina lidí v uprchlických lodích na trase Libye – Evropa umírá, neboť britské lodě jsou záměrně potápěny. Je to tedy zpečetěný osud pro všechny, kteří se na tuto cestu vydají – jakmile se totiž na obzoru objeví byť jen jediný záchranný člun, plující pod vlajkou Evropské unie, je potopen.

Tyto praktiky, které jsou prováděny vůči uprchlíkům, sklidili samozřejmě vlnu kritiky, jedním z kritiků je třeba vyšší námořní důstojník, který působí i v záchranných operacích, Martin Connell, který konkrétně říká, cituji:

Situace je skutečně děsivá. Je to opravdu špinavý byznys. Kdyby tak člověk mohl do svých rukou dostat ty, kteří to organizují! Oni nemají vůbec žádnou úctu k životu.

A ke kritice se přidal i britský ministr obrany, Michael Fallon – ten na místo, kde jsou lodě potápěny (ve Středozemním moři), dokonce přiletěl osobně podívat a vyzval státy Evropy, aby byla zemím, jež organizují převoz uprchlíků (Itálii a Velké Británii), nabídnuta pomocná ruka.

Michael Fallon, říká konkrétně toto, cituji:

Všichni máme zájem, aby se celá záležitost vyřešila. Hlavními problémy jsou chudoba a konflikty probíhající v západní i východní Africe. V první řadě je třeba vypořádat se s gangy převaděčů a odříznout je od peněz. V tomto ohledu můžeme dělat skutečně mnohem více.

Krom zpovědi britského kapitána, Nicka Cooka-Priesta a stížností Martina Connella a Michaela Fallona, zpravodajský deník, The Guardian ve svém čísle odkrývá také skutečná čísla o dosud převezených uprchlících z Libye do Evropy, kterých je nyní, kolem 76 000 z čehož 40 000 uprchlíků, zůstává v Itálii.

Když už jsem u těch čísel, tak u nich ještě chvíli zůstaneme! Podle britského deníku by se totiž, těmito čísly (kvótami pro uprchlíky) mělo zabývat i státní uskupení G7 na právě probíhajícím summitu, kam by se měl, osobně dostavit i britský premiér, David Cameron a německá kancléřka, Angela Merkelová. Předpokládá se, že to budou právě kvóty, nad kterými se může kancléřka, společně s britským premiérem pozastavit.

Podle názoru Britské vlády, totiž navrhované kvóty pouze nahrávají do karet pašeráckým gangům. Jednoduše řečeno, britská vláda v Evropě a zejména u sebe, žádné uprchlíky nechce. Zcela odlišný postoj však zaujímá Německo, konkrétně německá kancléřka, Angela Merkelova, která prosazuje názor, aby v Evropě byl zaveden zákon, který umožní přerozdělení uprchlíků do jednotlivých evropských zemí, dle síly ekonomiky v patřičném státě a podle počtu obyvatel.

Zdroj: Eportal

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů