Evropa si plní nádrže plynem

575
Print Friendly, PDF & Email
Ruské ropovody
Ruské ropovody
Zdroj: www.i.lidovky.cz

Situace mezi Ukrajinou a Ruskem se nějak nezlepšuje. Zvláště pokud se jedná o Ruský plyn, kde Ukrajina dluží více jak 2 miliardy dolarů, konkrétně 2,2 miliardy dolarů (asi 43,8 miliard Kč).

Vzhledem k těmto okolnostem si Evropa začala vytvářet plynné zásoby. Nově se jedná o státy Německo, Itálii a Turecko. Sám ředitel analytického departmentu, říká, že jiná varianta plynných dodávek než z Ruska není, v minulosti už ale byla snaha o čerpání plynu z Norska. To však provází problémy, neboť Velká Británie, která čerpá Norský plyn, tvrdí, že se Norsko potýká s poruchou elektrické energie.

Co se týká samotného čerpání, ruského plynu, tak jeho odběr se v období od ledna do Března, roku 2014 zvýšil o 2,5%. Jen pro informaci – v minulém roce Rusko exportovalo skoro 43 miliard krychlových metrů plynu. Zbytek už je matematika. Je exportován ve velkých objemech hlavně do Asie, kam je na rozdíl od Evropy dovážen v tekutém stavu. Hlavní faktor je cena, tak jak to vysvětlil Alexej Gromov, cituji:

Kdo víc platí, dostává palivo

– ceny v Asii, jsou totiž mnohem lákavější, než u nás v Evropě.

A u paliva ještě zůstaneme, podle odborníků jsou nádrže po celém území EU, naplněny zhruba do poloviny, to je nejvíce za posledních sedm let. No a cena? S tou bohužel nemůžeme nic udělat, státy, vždycky budou závislé na plynu a na ropě, tedy na Rusku, které v Evropě vévodí, těmto surovinám a odvyknout si od nich, bude trvat ještě řadu let.

Zdroj: Hlas Ruska

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů