Euroskeptici obsadili v Římě místo starosty

672
Print Friendly, PDF & Email
Euroskeptici obsadili v Římě místo starosty
Euroskeptici obsadili v Římě místo starosty
Zdroj: www.firotour.cz

Evropská unie po strachu z blížícího se výsledku britského referenda, dostává ze svých řad další ránu. Tato rána přichází z Itálie, konkrétně z jejího největšího a zároveň také hlavního města, Říma, kde aktuálně v posledních několika dnech proběhly volby o místo starosty Říma. Volby proběhly a nějak dopadly. Pro Evropskou unii ovšem ne nějak pozitivně. Do vedení hlavního města Říma se totiž postavilo euro-skeptické Hnutí pět hvězd, které je hojně spojováno s kontroverzním hercem a blogerem, Beppem Grillem.

Toto hnutí aktuálně zažívá svůj druhý politický vzestup. Poprvé tomu bylo před třemi lety, kdy hnutí bývalého herce, Grilla doslova oslnilo Řím svou politickou září, když vyhrálo parlamentní volby a s více jak čtvrtinou všech hlasů se stalo jednoznačně, nejsilnější politickou stranou v Itálii. Začátek to byl pro tuto stranu, nebo spíše hnutí, velice slibný. Ovšem už během pouhých tří měsíců, toto hnutí zažívá svůj, dá se říci, největší debakl. A to po té, co nebylo schopno si ve více jak 600 městech po celé Itálii obhájit ani jednu radnici.

Od té doby uběhly už téměř tři roky a jak se nyní ukazuje, tak politická situace v Itálii se pro toto hnutí, zase znovu mění. A tentokrát opět k lepšímu.

Uvedené hnutí, si totiž znovu po skoro 3 letech dokázalo obhájit hlavní místa a to ne na jedné, ale rovnou na dvou italských radnicích. Prvním a zároveň asi nejvýznamnějším „úlovkem“ pro toto hnutí je již v úvodu zmíněné obhájení radnice v Římě. Dalšímu úspěchu se toto hnutí může těšit ve čtvrtém nejlidnatějším italském městě, Turíně, kde se mu stejně jako v Římě podařilo obhájit hlavní místa na radnici. Zajímavostí může být navíc fakt, že v obou případech, jak na římské radnici, tak i na té v Turíně se do čela radnic postavili mladé a charismatické političky.

Půjdeme-li v této věci do detailů, tak například v Římě boj o místo na radnici vyhrála sedmatřicetiletá právnička, Virginia Raggi, když svého kandidáta Demokratické strany, Roberta Giacchettiho předstihla s celkovým počtem 67 % hlasů.

V souvislosti s politickým bojem v Římě nutno dodat, že před volbami, místní radnici vedl starosta za Demokratickou stranu, Ignazio Marino. Ten byl ale přinucen, kvůli finančním skandálům ze své funkce odstoupit. Na jeho místo tak aktuálně nastoupila Virginia Raggi, která ve svém předvolebním programu slíbila, že zpřísní kontrolu veřejných zakázek, coby hlavního zdroje korupce. A právě ono zpřísnění kontroly veřejných zakázek bylo podle místních politologů klíčem k úspěchu nad jejím levicovým kandidátem, Giacchettim, kterému v boji nedala téměř žádnou šanci.

Velice podobného úspěchu dosáhla i její kolegyně, jednatřicetiletá právnička, Chiary Appendinová, která se ucházela o místo starostky v již zmíněném Turíně. Appendinová svého soupeře, dnes již bývalého starostu, Piera Fassina porazila v poměru 55 % ku 45 %.

Hnutí pěti hvězd se tedy znovu, po skoro 3 letech začíná opět aktivně zapojovat do řízení italského státu. A nutno doplnit, že zatímco v Římě bylo vítězství tohoto hnutí dá se říci očekávané, tak v Turíně se podle mnoha odborníků jednalo o velké překvapení.

Co se týká poražené Demokratické strany, tak pro ni může býti útěchou, alespoň vítězství v druhém největším italském městě, Miláně, kde její kandidát, Giuseppe Sala získal důvěru u 51,7 % lidí a porazil tím tak svého středo-pravicového soupeře, Stefana Parisiho.

Zdroj: Parlamentní listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů