Egypťané dostavili Suezský průplav

1050
Print Friendly, PDF & Email
Egypťané dostavili Suezský průplav
Egypťané dostavili Suezský průplav
Zdroj:www.egyptianstreets.com

Seuzský průplav je hotov. 35 kilometrová, 24 metrů široká stavba, za 8 miliard dolarů, která má po jedenácti měsících práce, spojit Středozemní a Rudé moře a organizovala ji egyptská vláda se konečně dočkala svého vrcholu a to ještě před oficiálním datem, dodělání všech prací.

Jak uvedl předseda Správy Suezského kanálu a admirál v záloze Moháb Mamíš, cituji:

Práci jsme dokončili včas, dokonce před stanoveným termínem.

Předpokládá se, že tento průplav bude slavnostně otevřen již 6.srpna, letošního roku, přičemž na ceremoniálu by neměl chybět egyptský prezident, al-Sísí a někteří zahraniční představitelé. Průplav ještě nebyl otevřen, nicméně první lodě, nebo přesněji řečeno, nákladní loď už ale tímto průplavem propluli a to v rámci zkušebního provozu, přesně minulý týden.

Nutno také dodat, že průplavy se stejným názvem jsou v oblasti mezi Středozemním a Rudým mořem, dva ten první je starý 145 let, a dlouhý 195 kilometrů.

Druhý průplav, dokončený letos, vede souběžně s tím starým a lodní dopravě ušetří spoustu času, krom toho je také širší, což umožní obousměrný provoz větších lodí. Podle dostupných informací by se cestování lodí mohlo z nynějších 22 hodin, starým průplavem, zkrátit na pouhých 11 hodin a kapacita tohoto průplavu by se mohla zvednout ze současných 49 lodí, až na 97 lodí denně. A klady nového průplavu se krom lodní dopravy očekávají i v egyptské ekonomice. Zatímco starý průplav přinášel Egyptu zhruba 5 miliard dolarů, od nově vybudovaného průplavu se v případě zvýšení uvedené kapacity, očekává, že bude zemi vynášet 13 až 15 miliard dolarů.

A u ekonomiky Egypta ještě chvilinku zůstaneme, nemůže býti totiž tajností, že egyptská vláda chce touto stavbou živit až třetinu své ekonomiky, proto plánuje přímo u průplavu vybudovat mezinárodní průmyslovou a logistickou zónu.

S tímto plánem ale ne všichni souhlasí. Krom ekologů, to blokují například i někteří egyptští politici, kteří tvrdí, že se tato stavba nevyplatí z ekonomického důvodu. Například takový představitel egyptské sociální demokracie, Hišám Chálil řekl deníku Al-Monitor, že v roce 2014 průplavem denně proplulo průměrně 47 lodí, v roce 2013 to pak bylo 45,5 lodí a i před ekonomickou krizí, která udeřila roce 2008 to nebyla žádná sláva, dle jeho slov jen 59 lodí. Podle něj se kapacita průplavu nikdy 100% nevyužije.

Na druhé „straně“ jsou ale zase zastánci této stavby, kteří tvrdí, že dosavadní průplav byl nedostatečný, a proto o něj nebyl takový zájem, jaký bude nyní.

Stavbou průmyslové a logistické zóny, ale akce u právě otevřeného průplavu ani zdaleka nekončí. Hned 7. srpna, tedy den po slavnostním, oficiálním otevření průplavu by měli začít práce na novém bočním kanálu, který spojí východní Port Said se Středozemním mořem.

Zdroj: Eretz.cz

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů