Egejské moře pohřbilo 42 uprchlíků

930
Print Friendly, PDF & Email
Egejské moře pohřbilo 42 uprchlíků Zdroj: www.recko.tripzone.cz
Egejské moře pohřbilo 42 uprchlíků
Zdroj: www.proceso.com.mx

Pro celkem 42 uprchlíků se stala osudná noc ze čtvrtka na pátek, kdy se v Egejském moři, nedaleko řeckých ostrovů, převrátili hned dva čluny. První člun byl objeven nedaleko ostrova Kalolymnos. V něm se údajně plavilo celkem 34 lidí, přičemž v 17 případech se jednalo o děti. Všichni jsou bohužel po smrti. Další člun s celkem 8 lidmi byl pak objeven, nedaleko ostrova Farmakonisi.

Krom těchto pesimistických zpráv tu jsou ale také zprávy optimistické. A to sice že, ne všichni uprchlíci, kteří se plavili v člunu s kapacitou až 100 osob, zemřeli. Podle dostupných informací se konkrétně u ostrova Kalolymnos, kde zemřelo celkem 34 lidí, podařilo pobřežní hlídce dalších 26 osob zachránit. Nutno však uvést, že zatím není znám, přesný počet cestujících. Tudíž se celý počet mrtvých může ještě zvýšit.

V souvislosti s uprchlíky, egejským mořem a řeckými ostrovy si nesmíme odpustit ještě několik dalších poznámek. Jen o několik hodin dříve se totiž u řeckého ostrova, konkrétně u ostrova Farmakonisi potopil ještě jeden dřevěný člun, naplněný uprchlíky. Dle dostupných informací se čtyřicet lidí zachránilo, když doplavalo ke břehu. Bohužel ale i v tomto případě zemřelo 7 lidí (6 dětí a jedna žena).

Mezinárodní organizace, jež sleduje dění kolem migrantů, publikovala výsledky úmrtnosti uprchlíků. Jen za letošní leden údajně zemřelo v egejském moři už 113 lidí. Když se však ohlédneme zpět do historie, tak například v lednu 2015 se číslo zastavilo na 82 osobách. Půjdeme-li ještě hlouběji do historie, přesněji do ledna, roku 2014, tak v tomto období zemřelo „pouhých“ 12 osob. Za poslední rok a jeden měsíc, tedy přesně v rozmezí od začátku roku 2015 až dodnes, pak zahynulo v Egejském moři už 900 lidí.

Zdroj: Britské listy

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů