Edward Snowden obdržel alternativní Nobelovu cenu

674
Print Friendly, PDF & Email
Edward Snowden Zdroj: www.svobodnenoviny.eu
Edward Snowden
Zdroj: www.svobodnenoviny.eu

Bývalý systémový administrátor NSA, Edward Snowden získal od švédského parlamentu, „Alternativní Nobelovu cenu“ za odhalení nadměrného státního dozoru USA. Toto ocenění si ale Edward Snowden, nepřijel osobně převzít přímo do Švédska, ale jeho děkovný projev byl v budově parlamentu, z Moskvy, živě vysílán. V tomto děkovném projevu, Edward Snowden zadoufal, že celá tato akce, která stála za odhalením nadměrného státního dozoru USA, je stále ještě na začátku. Díky tomuto projevu si Snowden ve Švédském parlamentu vysloužil obrovský a dlouhý potlesk.

Edward Snowden,  konkrétně řekl, cituji:

Doufám, že i přes všechno, co jsme dosáhli v loňském roce, musí všichni uznat, že tohle je jen začátek.

To jsou věci, které se pravděpodobně brzy změní.

Ale stálo to zato, i za všechny oběti, které jsme museli přinést, a věřím, že bychom to udělali znovu. Vím, že ano.

Je to o nás, je to o našich právech. Je to o tom, v jaké společnosti chceme žít, o tom, jakou budeme chtít mít vládu, jaký budeme chtít mít svět pro příští generace. A když mluvíme o vládě, musíme přemýšlet nejen o kvalitě vlády, ale také o vztahu, který s vládou máme. Budeme jen poddaní vlády, nebo její partneři?

Je toho tolik co musíme udělat… a společně toho dosáhneme.

Touto větou Snowden uzavřel celý svůj projev a opět sklidil ohromný potlesk. Musíme si ale uvědomit, že za informace, které se dostali na světlo, nevděčíme pouze Edwardu Snowdenovi. Ano hlavní postavou celého „příběhu“ je Edward Snowden, člověk, kterému se nelíbil dozor USA nad zbytkem světa, ovšem i Edward Snowden by byl jedna velká nula, pokud by se informace, které měl, nedostali do světa. A jak to zařídit, aby se tyto informace, dostali viditelně na světlo, aby o nich všichni věděli? Patrně budeme stát jen za jednou možnou variantou a to sice dát takové informace do médii, na internet a do novin. Budeme se ptát znovu: Jaký člověk stojí za těmito informacemi?, nebo spíše „Kdo tyto informace nechal napsat do tisku?.“

Ano toto je správná otázka. Druhým člověkem, který dopomohl k odhalení tajných informací z NSA je žurnalista, Alan Rusbridger, jež pracuje jako redaktor pro list „The Guardian“ a dal informacím, které se zakládají na příslušných dokumentech, od Edwarda Snowdena, zelenou. Tímto krokem se z Edwarda Snowdena stala osobnost a není proto divu, že cenu, kterou získal, na půl sdílí i s již uvedeným redaktorem.

Na závěr lze říci jen to, že celý proces předávání alternativní Nobelovi ceny, byl konán ve švédském parlamentu proto, protože  předávání  těchto cen na tradičním místě, tedy ve Stockholmu, bylo švédským ministerstvem zakázáno. A to i přes to, že se tyto ceny „Right Livelihood Award“ na tomto místě, předávají už 18 rokem. Také nesmíme opomenout to, že Edward Snowden se stal jedním z pěti vítězů švédského ocenění za lidská práva, které bylo vyhlášeno, letos v září.

O předání ceny Snowdenovi, napsala nadace, která tyto ceny udílí, toto, cituji:

Ocenění Right Livelihood Honorary Award dostal Snowden za jeho odvahu a šikovnost při odhalení bezprecedentního rozsahu státního dozoru, který porušuje základní demokratické procesy a ústavní práva.

Co se týká Snowdena, tak ten nyní žije v Rusku, kde v srpnu 2014 získal povolení k prodloužení pobytu a kde je také v relativním bezpečí od amerických agentů, kteří ho chtějí mermomocí dostat za americké mříže.

Zdroj: Svobodné noviny

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů