Dvanáctistranná dohoda TTIP, uzavřena

475
Print Friendly, PDF & Email
Dvanáctistranná dohoda TTIP, uzavřena
Dvanáctistranná dohoda TTIP, uzavřena
Zdroj:www.japantimes.co.jp

Spojené státy americké, konkrétně americký prezident Barack Obama potvrdil uzavření, dvanácti-strané dohody, týkající se TTIP, jinak řečeno Transpacifického, obchodního partnerství. Současně s uzavřením dohody, ale také prohlásil, že jediný kdo bude mít výhradní právo pro psaní pravidel, světového obchodu, budou pouze a jen Spojené státy, nikdo jiný. Jako příklad potencionálně nebezpečného státu, který by se mohl ujmout psaní pravidel a tím, tak ohrozit vůdcovství Spojených států, pak uvedl hlavní konkurenci USA, Čínu. Obama konkrétně prohlásil cituji:

Když přes 95% našich potenciálních klientů žije mimo naše hranice, nemůžeme dovolit takovým zemím, jako třeba Čína, aby psaly pravidla globální politiky. Psát tato pravidla musíme my a my musíme nacházet nové trhy pro americké výrobky a určovat vysoké normy k ochraně zaměstnanců a zachování životního prostředí. Dohoda, která dnes byla uzavřena v Atlantě, to zajistí.

Barack Obama také upozornil, že patřičná, jež byla podepsána v Atlantě, bude chránit pracovní místa v USA a tamější životní prostředí lépe, než jakákoli jiná dohoda v dějinách Máme-li se nyní, krátce zmínit o cílech a území působnosti tohoto plánovaného projektu s názvem „Transpacifické obchodní partnerství,“  pak je třeba si uvést, že cílem tohoto projektu bude vytvoření tzv. zóny svobodného obchodu  v Asijsko-tichomořském regionu, na který připadá zhruba 40 % světové ekonomiky a třetina světového obchodu. Samotnou dohodu pak se Spojenými státy, uzavřelo, jak bylo uvedeno již výše, dalších 11 států, jako: Kanada, Mexiko v Severní Americe, Peru, Chile v Jižní Americe, Maljsie, Brunej, Singapur, Vietnam či Japonsko, Austrálie a Nový Zéland. Zdroj: Nová republika

Rate this post

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů